Uczulenie na pyłki
PATRYCJA • dawno temuWiosna zbliża się dużymi krokami a wraz z nią okres kwitnienia roślin. Dla dzieci uczulonych na pyłki to prawdziwa przeprawa przez mękę. Jak ulżyć małemu alergikowi?
Objawy alergii u dzieci
Alergia na pyłki pojawia się u dzieci dosyć rzadko, jednak warto wiedzieć, jakie towarzyszą jej objawy. Dzięki temu może się okazać, że nieprzechodzący czy nawracający katar to nic innego jak uczulenie. Wyeliminowanie z otoczenia dziecka alergenu powinno rozwiązać sprawę. Objawy alergii na pyłkito m.in.:
- uczucie zatkania w nosie i wodnisty, nieprzemijający katar,
- łzawiące oczy,
- częste kichanie,
- swędzenie w nosie,
- uczucie zmęczenia,
- duszność,
- suchy kaszel.
Objawy nasilają się podczas spacerów w słoneczny wietrzny dzień, w okresie pylenia roślin. Najczęstszymi alergenami są pyłki olchy, leszczyny, brzozy, traw, żyta. Okres pylenia trwa od przedwiośnia do końca lata.
Leczenie alergii
Gdy zauważysz powyższe symptomy, postaraj się ograniczyć kontakt dziecka z pyłkami. W tym celu w okresie pylenia:
- zamykaj okna w pokoju dziecka,
- nie wychodź z pociechą na spacer w wietrzny dzień, najlepiej spacerować tuż po deszczu lub późnym popołudniem,
- po powrocie ze spaceru wykąp maluszka włącznie z włosami,
- sprawdź, czy wentylacja w domu działa sprawnie,
- wynieś z pokoju malca wszystkie kwiaty.
Jeśli objawy nasilają się lub są bardzo uciążliwe zapisz dziecko na wizytę w poradni alergologicznej. Gdyby kolejka do specjalisty była długa, możesz doraźnie skorzystać z pomocy pediatry. Warto wykonać u alergika testy skórne i sprawdzić, na co dziecko jest uczulone. Dzięki temu będzie można przeprowadzić odczulanie i skutecznie wyleczyć dziecko z alergii.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze