Co alergicy powinni wiedzieć o uczuleniu na zwierzęta?

11. Co jest przyczyną alergii na zwierzęta?Reakcja alergiczna może być wywołana przez różne czynniki, są to zwłaszcza proteiny zwane alergenami. Wszystkie psy mają w skórze, ślinie i moczu alergeny. Nie zależy to od długości sierści czy rasy – żaden pies nie jest hipoalergiczny.
Zdjęcie autorstwa Enrico / CC BY

11. Co jest przyczyną alergii na zwierzęta?
Reakcja alergiczna może być wywołana przez różne czynniki, są to zwłaszcza proteiny zwane alergenami. Wszystkie psy mają w skórze, ślinie i moczu alergeny. Nie zależy to od długości sierści czy rasy – żaden pies nie jest hipoalergiczny.

10. Długość sierści nie ma znaczeniaŁupież zwierzęcy jest powszechnym alergenem. Przykleja się on do włosa i dlatego sądzimy, że to sierść wywołuje reakcję alergiczną. Jednak długość sierści nie ma znaczenia. Długowłose psy nie wywołują reakcji alergicznej bardziej niż te krótkowłose. Aczkolwiek niektóre rasy, np. portugalski pies dowodny, nie linieje tak często jak inne rasy psów. Mniejsze linienie może oznaczać mniej reakcji alergicznych.
Zdjęcie autorstwa Magnus Bråth / CC BY

10. Długość sierści nie ma znaczenia
Łupież zwierzęcy jest powszechnym alergenem. Przykleja się on do włosa i dlatego sądzimy, że to sierść wywołuje reakcję alergiczną. Jednak długość sierści nie ma znaczenia. Długowłose psy nie wywołują reakcji alergicznej bardziej niż te krótkowłose. Aczkolwiek niektóre rasy, np. portugalski pies dowodny, nie linieje tak często jak inne rasy psów. Mniejsze linienie może oznaczać mniej reakcji alergicznych.

9. Które rasy najmniej linieją?Inne przykłady takich ras to:
Zdjęcie autorstwa greg westfall / CC BY

9. Które rasy najmniej linieją?
Inne przykłady takich ras to:

8. Cechy indywidualne a rasaJeśli chodzi o alergię na zwierzęta, cechy indywidualne psa są ważniejsze niż jego rasa. Psy z większą ilością łupieżu mają więcej alergenów. Rasy, które mogą mieć dziedziczne problemy z łupieżem to: cocker spaniel, springer spaniel, basset, jamnik, labrador, golden retriever i owczarek niemiecki.
Zdjęcie autorstwa RHL Images / CC BY

8. Cechy indywidualne a rasa
Jeśli chodzi o alergię na zwierzęta, cechy indywidualne psa są ważniejsze niż jego rasa. Psy z większą ilością łupieżu mają więcej alergenów. Rasy, które mogą mieć dziedziczne problemy z łupieżem to: cocker spaniel, springer spaniel, basset, jamnik, labrador, golden retriever i owczarek niemiecki.

7. Roztocza i psyJeśli kichasz, być może nie jest to wina psa. Roztocza, które są powszechnym alergenem, lubią miejsca, w których przesiadują psy. Dobrym pomysłem jest wymiana legowiska psa po roku, zwłaszcza jeśli umiejscowione jest ono w piwnicy.
Zdjęcie psa / Shutterstock

7. Roztocza i psy
Jeśli kichasz, być może nie jest to wina psa. Roztocza, które są powszechnym alergenem, lubią miejsca, w których przesiadują psy. Dobrym pomysłem jest wymiana legowiska psa po roku, zwłaszcza jeśli umiejscowione jest ono w piwnicy.

6. Nie ma hipoalergicznych kotówŚlina kota zawiera silne alergeny. Podobnie jak w przypadku psów, długość sierści kota nie ma znaczenia. Niektóre rasy kotów, takie jak kot syberyjski lub kot rosyjski niebieski, uważa się za mniej alergenne, jednak nie ma takiej rasy, która nie może spowodować reakcji alergicznej.
Zdjęcie autorstwa Nikita / CC BY

6. Nie ma hipoalergicznych kotów
Ślina kota zawiera silne alergeny. Podobnie jak w przypadku psów, długość sierści kota nie ma znaczenia. Niektóre rasy kotów, takie jak kot syberyjski lub kot rosyjski niebieski, uważa się za mniej alergenne, jednak nie ma takiej rasy, która nie może spowodować reakcji alergicznej.

5. Objawy alergii na psyJeśli masz alergię na psa, objawy zbliżone są do innych rodzajów alergii:

5. Objawy alergii na psy
Jeśli masz alergię na psa, objawy zbliżone są do innych rodzajów alergii:

4. 5 sposobów na ograniczenie reakcji alergicznychNawet jeśli ktoś ma alergię na pupila, w 25% przypadków zwierzę zostaje w domu. Jeśli twój czworonożny przyjaciel sprawia, że kichasz, możesz spróbować:
Zdjęcie autorstwa Danny Bruce / CC BY

4. 5 sposobów na ograniczenie reakcji alergicznych
Nawet jeśli ktoś ma alergię na pupila, w 25% przypadków zwierzę zostaje w domu. Jeśli twój czworonożny przyjaciel sprawia, że kichasz, możesz spróbować:

3. Dziecko ma alergię, ale chciałoby mieć psa - co robić?Dobrze jest sprawdzić, jak dziecko reaguje na psa, którego zamierza się adoptować. Pozwól dziecku pobawić się z psem wcześniej, chociaż nie ma gwarancji, że alergia nie rozwinie się, jeśli początkowo nie było reakcji. Jeśli wiesz, że dziecko ma alergię, ale wciąż macie zamiar sprawić sobie pupila, ogranicz czas zabawy i obserwuj reakcję dziecka.
Zdjęcie autorstwa ruby fenn / CC BY

3. Dziecko ma alergię, ale chciałoby mieć psa - co robić?
Dobrze jest sprawdzić, jak dziecko reaguje na psa, którego zamierza się adoptować. Pozwól dziecku pobawić się z psem wcześniej, chociaż nie ma gwarancji, że alergia nie rozwinie się, jeśli początkowo nie było reakcji. Jeśli wiesz, że dziecko ma alergię, ale wciąż macie zamiar sprawić sobie pupila, ogranicz czas zabawy i obserwuj reakcję dziecka.

2. Pożegnanie się może być najlepszym wyjściemAlergia i astma to niemałe problemy. Jeśli dziecko ma poważną alergię, najczęściej jedynym wyjściem jest znalezienie psu nowego domu. Nawet wtedy może zająć ci nawet do pół roku, aby zupełnie pozbyć się alergenów z domu.
Zdjęcie autorstwa kris krüg / CC BY

2. Pożegnanie się może być najlepszym wyjściem
Alergia i astma to niemałe problemy. Jeśli dziecko ma poważną alergię, najczęściej jedynym wyjściem jest znalezienie psu nowego domu. Nawet wtedy może zająć ci nawet do pół roku, aby zupełnie pozbyć się alergenów z domu.

1. Zwierzę bezpieczne dla alergikaJeśli cierpisz z powodu alergii na psa, zastanów się nad zwierzęciem, które nie ma sierści czy piór. Dobrym wyborem może być żółw, rybki, pustelnik lub wąż. Pamiętaj jednak, że takie zwierzęta też mogą stanowić pewne zagrożenie – egzotyczne zwierzęta mogą przenosić salmonellę i inne choroby, podobnie jak żółwie.
Zdjęcie autorstwa Taras Kalapun / CC BY

1. Zwierzę bezpieczne dla alergika
Jeśli cierpisz z powodu alergii na psa, zastanów się nad zwierzęciem, które nie ma sierści czy piór. Dobrym wyborem może być żółw, rybki, pustelnik lub wąż. Pamiętaj jednak, że takie zwierzęta też mogą stanowić pewne zagrożenie – egzotyczne zwierzęta mogą przenosić salmonellę i inne choroby, podobnie jak żółwie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Niewolnice suplementów diety Zimne stopy Kto chce wyjść za Polaka? Soja chroni przed rakiem piersi In vitro: nadzieje a szanse Gdy włosy wypadają... Jedzenie wspierające twoje hormony Sprawdź, jak radzić sobie z krytyką w pracy Śniadanie na kaca Przygotuj sobie grzańca Skakanie na skakance a odchudzanie Kilka faktów o tatuażu