Pigułka antykoncepcyjna a choroby
MONIKA BOŁTRYK • dawno temuU zdrowej kobiety ryzyko związane z doustnym przyjmowaniem hormonów jest minimalne. Inaczej jest jednak, kiedy organizm szwankuje. Lista chorób wymagających wnikliwej oceny przy doborze antykoncepcji jest długa: cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia lipidowe. Tymczasem dobrze dobrana pigułka może mieć wręcz zbawienny wpływ na zdrowie.
Nadciśnienie
W przypadku nadciśnienia lub zmian naczyniowych niewskazane są pigułki z estrogenami. Ich przyjmowanie zwiększa zagrożenie udarem mózgu 3–10 razy (zależy to od wieku). Kobiety z niedużym lub regularnie kontrolowanym nadciśnieniem mogą stosować tabletki zawierające tylko progestagen i metody niehormonalne, np. wkładki domaciczne z miedzią czy prezerwatywy.
Cukrzyca
Preparaty mające w składzie estrogen i progestagen powodują wzrost stężenia glukozy i insuliny w surowicy krwi. Najczęściej w tej sytuacji w ogóle odradza się stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jeśli jednak choroba nie jest zbyt zaawansowana, nie spowodowała powikłań, dozwolone są pigułki niskodawkowe z 20 mikrogramami estrogenu (Novynette, Yasminelle). W tym wypadku ich przyjmowanie wymaga jednak ścisłej kontroli lekarskiej. Jeśli nastąpi podwyższenie poziomu cukru, należy natychmiast zmienić metodę.
Zaburzenia trawienne
Kamica żółciowa, wrzody żołądka i dwunastnicy mogą nasilić się pod wpływem pigułek. Lepiej zdecydować się na środki, które nie dostają się do przewodu pokarmowego, np. plastry antykoncepcyjne, krążek lub hormonalną wkładkę domaciczną.
Zapalenie wątroby
W tej sytuacji wszystkie hormony są obciążeniem dla uszkodzonego organu. Zaleca się wtedy, podobnie jak w przypadku zaburzeń trawiennych, wyłącznie metody barierowe, takie jak krążek dopochwowy czy prezerwatywa.
Wysoki cholesterol
Jeszcze do niedawna kobiety, które mają wysoki cholesterol, nie mogły korzystać z pigułek hormonalnych, bowiem prawie wszystkie zawierają etynyloestradiol, który zwiększa poziom złego cholesterolu LDL, a zmniejsza stężenie dobrego HDL. Wszystko się zmieniło, kiedy na rynek weszła najnowsza pigułka antykoncepcyjna – Qlaira. Zawierająca progestagen i naturalny estrogen (walerian estradiolu). Działa wręcz leczniczo, gdyż poprawia parametry tłuszczów we krwi.
Migrena
Bardzo ważne jest, żeby o bólach głowy powiedzieć ginekologowi przed zdecydowaniem się na metodę antykoncepcji. Kobiety, u których występują migreny z aurą, w ogóle nie powinny brać hormonów, szczególnie pigułek złożonych. Są one bowiem zagrożone udarem mózgu. Panie cierpiące na migreny bez aury, jeśli zdecydują się na antykoncepcję hormonalną, muszą ją stosować pod ścisłym nadzorem lekarza.
Choroby układu krążenia
U kobiet z chorobą niedokrwienną serca lub wadą zastawkową nie stosuje się dwuskładnikowej antykoncepcji doustnej, ponieważ rośnie ryzyko zatoru, nadciśnienia płucnego, zatrzymywania płynów w organizmie lub zapalenia wsierdzia. Kobieta może zdecydować się na pigułkę, jeśli regularnie bierze leki zmniejszające krzepliwość krwi, bo ma wszczepioną sztuczną zastawkę – wtedy może przyjmować hormony, gdyż stosowane u niej leki przeciwkrzepliwe likwidują ryzyko zatoru.
Choroba zakrzepowo-zatorowa
W tym przypadku należy zrezygnować ze stosowania tabletek z estrogenami. Ryzyko zatorów rośnie też w przypadku kobiet, które z powodu inwalidztwa, wypadku czy po operacji mają problemy z poruszaniem się. Pigułek z estrogenami powinny unikać kobiety z zakrzepicą żył, po zatorze płucnym, a także z mutacją czynnika V Leiden. Jeśli o chorobach poinformują lekarza, ten przepisze im tabletki z progestagenem. Możliwe jest również korzystanie z wkładki wewnątrzmacicznej i oczywiście prezerwatywy.
Otyłość
Chociaż nie jest chorobą w ścisłym tego słowa znaczeniu, warto o niej wspomnieć, bowiem ma wpływ na przyjmowanie pigułek. Standardowa tabletka hormonalna stworzona jest dla kobiety o wadze 50–70 kg. Dla bardziej puszystych pigułka może mieć zbyt małą dawkę progestagenu i estrogenu. Skuteczniejsza będzie wkładka wewnątrzmaciczna. Metoda zależna jest od masy ciała i przemiany materii.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze