Pigułka gwałtu
ALICJA • dawno temuTabletka gwałtu, znana również jako randkowy narkotyk gwałtu (ang. Date Rape Drug), to psychoaktywna substancja zaliczana do grupy depresantów. Powoduje krótkotrwałą amnezję oraz senność. Stosowana w środowiskach przestępczych do obezwładnienia ofiary, umożliwia okradzenie jej i zgwałcenie. Jak działa pigułka gwałtu i jak zapobiec niejednokrotnie tragicznym w skutkach konsekwencjom jej zażycia?
Pigułki mogą występować w formie proszku, płynu lub tabletek. Nie mają smaku, zapachu ani koloru, dlatego nie jesteśmy w stanie wyczuć ich samodzielnie w naszych drinkach. Łatwo rozpuszczają się w napojach, nie powodując przebarwień. Po upływie 3 dób stają się niewykrywalne przez testy krwi i moczu. Zaczynają działać bardzo szybko — już po kilkunastu minutach od zażycia.
Substancje psychoaktywne w pigułce gwałtu
Ukryte w pigułce substancje to najczęściej GHB, flunitrazepam oraz ketamina. Przyjrzyjmy się im bliżej.
GHB, czyli kwas 4-hydroksybutnowy, jest silnym narkotykiem wywołującym śpiączkę i amnezję. W niewielkich ilościach substancja działa odprężająco. Gdy wejdzie w interakcję z alkoholem, nasilenie efektów ubocznych wzrasta.
Flunitrazepam – zwykle stosowany w terapii zaburzeń snu. Niewielkie dawki leku działają uspokajająco i nasennie, rozluźniając mięśnie i relaksując umysł. W połączeniu z alkoholem działanie leku wzmaga się i przybiera niebezpieczną dla zdrowia postać. Obecność tego środka w organizmie objawia się obniżeniem stanu świadomości oraz tzw. „odhamowaniem zachowań”. Oznacza to, że osoba będąca pod wpływem flunitrazepamu gotowa zaufać każdemu. Zwiększone dawki powodują krótkotrwałą utratę pamięci oraz kilkugodzinną śpiączkę. Wystarczy, aby okraść ofiarę i dokonać gwałtu.
Ketamina – działa uspokajająco i przeciwbólowo. Wykorzystywana bywa jako narkotyk. Ketamina „ogłupia”, zaburzając percepcję czasu i przestrzeni. Co więcej, uniemożliwia zapamiętywanie wydarzeń. Silna dawka może wprowadzić w stan katatonii, pozbawiając kontaktu z daną osobą.
Jak się bronić przed pigułką gwałtu?
Wybierając się do baru lub klubu, nigdy nie zostawiaj otwartego alkoholu bez opieki. Jeśli się tak zdarzy, że pójdziesz na chwilę do toalety lub na parkiet na jeden taniec, nie pij go więcej. Nie ryzykuj zamroczenia przez pigułkę. Nie przyjmuj drinków od nieznajomych, skąd możesz mieć pewność, że „adorator” ma dobre zamiary? Jeśli czujesz, że dzieje się z Tobą coś niedobrego, poproś zaufanych znajomych, aby odwieźli cię do domu. Gdy zły stan będzie raptownie się nasilał, nie wahaj się wezwać pogotowie.
Na rynku dostępne są specjalne testery, umożliwiające wykrycie ketaminy i GHB w napojach. Niestety są niedoskonałą metodą wykrywania substancji psychoaktywnych. Mimo to, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w każdy możliwy sposób. Tester składa się z dwóch pól, umieszczonych na karcie przypominającą tę od bankomatu. Wystarczy zakroplić odrobinę alkoholu na wyznaczone pola i obserwować znaczniki. Zabarwienie na odpowiedni kolor świadczy o obecności danego narkotyku w organizmie człowieka (np. zielony świadczy o obecności GHB w badanym alkoholu).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze