Jedwab w kosmetykach
JOLANTA MARTIN • dawno temuJedwab jest naturalnym włóknem, które uzyskuje się z kokonów wytwarzanych przez gąsienice jedwabnika morwowego. Jedwabnik morwowy jest obecnie jedynie gatunkiem hodowlanym. Jedwab wytwarzany był już w starożytnych Chinach, a technologia jego produkcji była przez około 2000 lat pilnie strzeżoną tajemnicą. Nić jedwabna, choć bardzo cienka, charakteryzuje się dużą wytrzymałością i sprężystością. Posiada też naturalny połysk i jest niezwykle elastyczna.
Jedwab jest naturalnym włóknem, które uzyskuje się z kokonów wytwarzanych przez gąsienice jedwabnika morwowego. Jedwabnik morwowy jest obecnie jedynie gatunkiem hodowlanym. Jedwab wytwarzany był już w starożytnych Chinach, a technologia jego produkcji była przez około 2000 lat pilnie strzeżoną tajemnicą. Dzięki temu Chińczycy mogli zbijać fortunę na eksporcie jedwabiu, który był bardzo ceniony w Europie i kosztował tam majątek. Produkcję jedwabiu w Europie zapoczątkowano w VI wieku, jednak Chiny były i są nadal największym jego producentem.
Nić jedwabna, choć bardzo cienka, charakteryzuje się dużą wytrzymałością i sprężystością. Posiada też naturalny połysk i jest niezwykle elastyczna. Włókno jedwabne służy przede wszystkim do wyrobu tkanin, które są miłe i chłodne w dotyku oraz prawie wcale nie elektryzują się. Nić jedwabna ma również zastosowanie w medycynie. Wykorzystywana jest bowiem do produkcji specjalnych plastrów oraz nie resorbujących się nici chirurgicznych.
Głównymi składnikami jedwabiu są dwa białka: fibroina (ok. 70%) i serycyna (30%). Ze względu na niezwykłe właściwości fibroiny, jedwab wykorzystywany jest jako składnik kosmetyków. Fibroina jest białkiem posiadającym bardzo dużą zdolność wiązania i zatrzymywania wody. Jest w stanie pochłonąć 30 razy więcej wody w stosunku do swojej wagi. Dzięki temu doskonale sprawdza się jako składnik kosmetyków nawilżających, gdzie skutecznie zapobiega wysuszeniu naskórka. Fibroina, ze względu na swoją dużą masę cząsteczkową, nie wchłania się w głąb skóry, lecz tworzy na jej powierzchni rodzaj cienkiej błonki, która stanowi ochronę przed niekorzystnym wpływem środowiska. Zaletą tego białka jest fakt, że nie powoduje podrażnienia nawet bardzo wrażliwej skóry. Dzięki tym właściwościom, fibroina znalazła zastosowanie jako składnik wielu preparatów pielęgnacyjnych (kremów, balsamów, mleczek, maseczek) przeznaczonych przede wszystkim dla skóry suchej.
Jedwab wykorzystywany jest również w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Proteiny jedwabiu są często składnikami szamponów i odżywek dla suchych włosów. Silnie działającą odżywką jest tzw. płynny jedwab do włosów, który ułatwia również układanie fryzury. Obecne w nim proteiny otaczają włosy cienką, niewidoczną otoczką, która działa ochronnie i równocześnie regenerująco. Preparat zapobiega również puszeniu i elektryzowaniu się włosów oraz zapobiega ich przesuszeniu. Do niedawna płynny jedwab do włosów dostępny był jedynie w salonach fryzjerskich. Obecnie produkują go różne firmy kosmetyczne i można go kupić w drogeriach.
Jedwab znalazł również zastosowanie w kosmetyce kolorowej. Proteiny jedwabiu dodawane są do cieni do oczu w celu uzyskania efektu gładkości i dobrej przyczepności do skóry powiek. Fibroinę stosuje się w wydłużających tuszach do rzęs. Mascara z dodatkiem jedwabiu daje naturalny efekt i długo utrzymuje się na rzęsach.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze