Jak komponować posiłki maluszka na diecie eliminacyjnej?
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuMateriał sponsorowany przez Nestle
Skomponowanie zbilansowanego menu niemowlaka, który z polecenia lekarza musi być na diecie eliminacyjnej, może być dla rodziców dużym wyzwaniem. Dieta eliminacyjna staje się niekiedy rekomendowanym sposobem żywienia po zdiagnozowaniu u małego pacjenta m.in. alergii na gluten, mleko czy białko sojowe. Sprawdź, jak przygotowywać posiłki dla dziecka, z którego diety powinny zostać wyłączone te popularne alergeny!
Ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u dziecka
Alergia pokarmowa to niewłaściwa reakcja organizmu na spożyty przez daną osobę pokarm. Najczęściej diagnozowane są alergie na mleko krowie i przetwory mleczne, zboża – gluten, jaja, ryby i owoce morza, orzechy i białko sojowe. Choć z w grupie ryzyka pojawienia się alergii pokarmowej jest każde dziecko, niektóre pociechy są narażone na wystąpienie takiej dolegliwości bardziej od innych.
Skłonność do alergii może być dziedziczna, oznacza to, że jest ona poniekąd przekazywana dziecku w genach przez rodziców. Jeśli mama ma objawy alergii, a tata nie, wówczas ryzyko wystąpienia jej u dziecka wzrasta dwukrotnie. Kiedy oboje z rodziców zmagają się z taką nadwrażliwością, na dodatek na ten sam alergen, prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u ich pociechy rośnie jeszcze bardziej.
Nie oznacza to jednak, że gdy rodzice nie są alergikami, ich dziecko na pewno nie będzie nadwrażliwe na niektóre pokarmy. Ważną rolę odgrywają bowiem także czynniki środowiskowe, w tym:
- sposób odżywiania,
- nieprawidłowy skład flory bakteryjnej jelit,
- styczność z dymem tytoniowym.
Alergia pokarmowa najczęściej ujawnia się na etapie 2–3 miesiąca życia dziecka (np. jeśli mama karmiąca niemowlę piersią zje produkt, na który maluszek ma uczulenie) lub dopiero w okresie, gdy następuje rozszerzanie jego diety. To właśnie wtedy kontakt pociechy z potencjalnymi alergenami zawartymi w pożywieniu staje się intensywniejszy. Ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej u maluszka można jednak starać się minimalizować – jednym z rekomendowanych sposobów żywienia jest wyłączne karmienie piersią dziecka przez pierwsze 6 miesięcy jego życia. Mleko mamy, poza licznymi korzyściami, pozwala na pierwszy, łagodny kontakt z alergenami i umożliwia maluszkowi wyrobienie sobie na nie tolerancji. Zawiera także oligosacharydy mleka kobiecego (HMO), które pomagają w zachowaniu równowagi w układzie odpornościowym maluszka, dzięki czemu mogą minimalizować u niego ryzyko pojawienia się alergii.
Kiedy zalecana może być dieta eliminacyjna?
Jeśli po wykonaniu badań u dziecka lekarz stwierdzi u niego alergię lub nietolerancję pokarmową, niewykluczone, że zaleci zastosowanie specjalnej diety eliminacyjnej. Polega ona na stałym lub jedynie okresowym wyłączeniu z jadłospisu dziecka jednego produktu lub całej grupy produktów źle tolerowanych przez maluszka. Często jest zalecana, gdy wiadomo już, że twoje dziecko nie toleruje laktozy lub jest uczulone na popularne alergeny – białko mleka krowiego czy gluten.
W przypadku maluszków należących do grupy podwyższonego ryzyka pojawienia się alergii pokarmowej, warto utrzymać wyłączne karmienie piersią przez całe pierwsze półrocze po narodzinach maluszka. W przypadku pociech, które są na etapie rozszerzania diety, warto rozpocząć zapoznawanie dziecka z nowymi produktami od dań jednoskładnikowych. Dobrym pomysłem będzie zapisywanie posiłków, jakie dostaje maluszek – w przypadku pojawienia się nieprzyjemnych objawów ułatwi to odnalezienie produktu, który wywołał nieprawidłową odpowiedź organizmu. Warto wiedzieć, że reakcja alergiczna nie zawsze jest natychmiastowa – niekiedy może ujawnić się nawet po kilku dniach od spożycia produktu.
Jak zadbać o wartościowy jadłospis maluszka?
Rodzice dzieci z alergią pokarmową, zwłaszcza w okresie rozszerzania diety maluszka, mogą mieć wątpliwości związane z komponowaniem zbilansowanego jadłospisu. Skoro niektóre produkty trzeba z diety wykluczyć, to jak sprawić, by posiłki były pełnowartościowe? Na szczęście są sposoby na to, by zapewnić maluszkowi wszystkie ważne składniki mineralne i witaminy.
Podczas komponowania posiłków dla dzieci na diecie eliminacyjnej można skorzystać m.in. z rozwiązań stworzonych specjalnie z myślą o takich maluszkach. Takim produktem jest Nestlé SINLAC, który ma w składzie niezbędne składniki odżywcze, jak wapń, żelazo i witamina D, nie zawiera jednocześnie laktozy ani popularnych alergenów – mleka, glutenu i soi. Możesz wykorzystać go do przygotowania różnorodnych dań, jak placki, omlety czy naleśniki. Nestlé SINLAC to produkt zbożowy, który powstał pod czujnym okiem ekspertów i może pomóc ci w urozmaiceniu codziennego jadłospisu dziecka. Wyróżnia go wysoka jakość – Nestlé SINLAC należy do żywności dla niemowląt i małych dzieci, która spełnia wymagania bardziej rygorystyczne niż w przypadku żywności dla dorosłych – dokładnie kontrolowany jest m.in. poziom pestycydów i metali ciężkich (kadm, arsen).
Komponowanie niemowlęcego jadłospisu, który z zalecenia lekarza powinien spełniać założenia diety eliminacyjnej, nie musi być trudne! Z pewnością z biegiem czasu dobre praktyki w tym zakresie wejdą rodzicom w nawyk, a maluszek będzie mógł radośnie i bezpiecznie odkrywać nowe smaki. Produkty zbożowe, których receptura powstała specjalnie z myślą o najmłodszych, którym niektóre składniki nie służą, a także konsultacja z lekarzem mogą okazać się w tym zakresie dużym wsparciem!
Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Baby&me
Ważna informacja
W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną.
Materiał sponsorowany przez Nestle
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze