Masaż leczniczy
URSZULA ROGALSKA • dawno temuStres, nadmiar obowiązków, wysiłek fizyczny czy urazy mięśni wymagają wręcz poddania się masażowi. Najkorzystniej jest wówczas skorzystać z wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który posiada doświadczenie i kwalifikacje do wykonywania masażu leczniczego. Czym się taki masaż charakteryzuje?
Charakterystyka masażu leczniczego
Masaż leczniczy posiada swoje różnorodne zastosowanie. Powinien być przeprowadzany przez osobę odpowiednio do tego przeszkoloną, najlepiej przez fizjoterapeutę. Właściwości lecznicze masażu działają na człowieka:
- przeciwbólowo,
- rozluźniająco,
- odprężająco,
- nierzadko usypiająco,
- zwiększając ukrwienie.
Osoba przeprowadzająca masaż leczniczy, odpowiednio uciskając, masując, głaskając, oklepując, ugniatając właściwe partie ciała człowieka, powoduje, że następuje odczuwalna, znacząca poprawa stanu mięśni, tkanek, ścięgien i więzadeł. Z uwagi na lecznicze właściwości zabiegu sprawia, że miejsca, które zostały narażone na uszkodzenie, kontuzję dzięki dobrze przeprowadzonemu masażowi powracają do funkcjonalności. Dotyczy to zarówno narządów zewnętrznych, jak i unerwionych narządów wewnętrznych. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że masaż leczniczy nie musi być wcale przyjemny. Bywają osoby, które skarżą się przy pierwszych wizytach na ból podczas masażu. Sam zabieg potrafi trwać od 10 do nawet 40 minut. Wszystko uzależnione jest od miejsca masowania i poziomu urazu.
Zalecenia i przeciwwskazania do masażu leczniczego
Wielorakość w oddziaływaniu masażu leczniczego obejmuje różnorodne miejsca na ciele człowieka. Głównie skierowany jest do osób, które skarżą się na bóle:
- mięśni,
- głowy,
- kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym,
- całego ciała spowodowane napięciem emocjonalnym,
- miejsc po operacjach, zabiegach itp.
Jednakże zanim człowiek podda się masażowi leczniczemu, powinien taką decyzję skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym, który dokładnie opisze schorzenie pacjenta dla fizjoterapeuty. Wiadome jest jednak, że głównymi przeciwwskazaniami do poddania się masażowi leczniczemu są choroby skóry, także znamiona, choroby nowotworowe, gorączka i zakrzepica żylna. Oprócz tego osoby skarżące się na bardzo zły stan zdrowia nie powinny być poddawane temu zabiegowi. Zalecone jest, by osoby poddające się masażowi leczniczemu przeszły serię systematycznych zabiegów, w celu lepszego i skutecznego wpływu na stany chorobowe.
Rodzaje masażu
Podczas wykonywania masażu leczniczego można wykorzystywać np. aparaty i urządzenia mechaniczne, ale także preparaty ziołowe, jak w przypadku aromaterapii lub hydroterapii. W zależności od nasilenia i miejsca ucisku wyróżnia się wielorakie rodzaje masażu, m.in.: klasyczny, relaksacyjny, kosmetyczny, dla dwojga, sportowy, limfatyczny, segmentarny itp. Warto zawsze pamiętać, by osoba masująca posiadała odpowiednie przygotowanie do przeprowadzania konkretnych rodzajów masażu. W innym przypadku osoba niewykształcona może przynieść więcej złego aniżeli dobrego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze