Masaż segmentarny
ALICJA • dawno temuRęce, które leczą należą do masażysty wykonującego masaż segmentarny. Ten rodzaj masażu pozwala nie tylko leczyć zmiany chorobowe, ale również znakomicie sprawdza się w diagnostyce. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do masażu oraz jak przebiega zabieg dowiecie się z tekstu poniżej.
Właściwości lecznicze masażu
Podstawą masażu segmentarnego są połączenia nerwowe i wewnątrzwydzielnicze narządów wewnętrznych ze ściśle określonymi obszarami ciała (skórą, mięśniami, naczyniami, kośćmi). Zaburzenia w oddziaływaniu na siebie odpowiednich warstw i obszarów skóry z narządami wewnętrznymi wskazuje na stan chorobowy danego narządu. Objawia się to zmianami odruchowymi. Np. w schorzeniach płuc obserwuje się zmianę napięcia obręczy barkowej.
Wskazania:
- zaburzenia krążenia,
- zwyrodnieniowe choroby kręgosłupa i stawów,
- stany pourazowe (skręcenia, zwichnięcia, złamania),
- choroby przewlekłe narządów wewnętrznych,
- zaburzenia układu nerwowego,
- zaburzenia pracy gruczołów wewnątrzwydzielniczych.
Przeciwwskazania:
- brak zmian odruchowych,
- choroby nowotworowe,
- ryzyko wystąpienia krwotoku i krwawienia,
- gorączka,
- ostre bakteryjne zapalenia tkanek i narządów.
Masaż segmentarny — techniki
W tym masażu stosowane są takie same techniki, co w wersji klasycznej. Dodatkowo masażyści posługują się specjalnymi chwytami, np.: chwytem podłopatkowym, międzykolcowym. Zabieg rozpoczynany jest od wyszukania wszystkich zmian odruchowych. Masaż chorego segmentu ciała trwa ok. 20 minut. Podczas masażu nie stosuje się olejków ani innych substancji poślizgowych, które mogłyby zmniejszyć wrażliwość wyczucia palpacyjnego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze