9 zalet masażu w ciąży
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuMasaż wpływa korzystnie na zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne przyszłej matki. Aby jak najlepiej wykorzystać jego zalety, należy udać się do specjalisty, któremu ufamy i w którego towarzystwie czujemy się swobodnie. Oczywiście powinien on także posiadać kwalifikacje niezbędne do wykonywania masażu w ciąży. Zalecane jest odbywanie regularnych wizyt w gabinecie masażu przez cały okres trwania ciąży. Najlepiej korzystać z usług masażysty co 2 tygodnie do trzeciego trymestru, a następnie raz w tygodniu. Jakie korzyści przynoszą kobiecie ciężarnej regularne masaże?
Masaż w ciąży a zdrowie fizyczne
Masaż relaksacyjny w ciąży usprawnia krążenie krwi, co prowadzi do lepszego odżywienia i dotlenienia komórek w organizmie kobiety i dziecka. W wyniku stymulacji układu limfatycznego następuje wzmocnienie odporności, a toksyny są skuteczniej usuwane z ustroju ciężarnej.
Wraz ze wzrostem dziecka coraz większy nacisk kładziony jest na biodra, plecy, klatkę piersiową, ramiona, nogi, stopy i kark. Niestety nie każda kobieta może pozbyć się dolegliwości bólowych na drodze ćwiczeń fizycznych. W takim przypadku z pomocą przychodzi masaż ajurwedyjski, nazywany przez niektórych specjalistów jogą dla leniwych.
Podobny nacisk ma bezpośredni związek z przyspieszonym rytmem serca i podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi, które powodować mogą poważne komplikacje zdrowotne u przyszłej matki i dziecka. Na skutek masażu skóra oraz otaczające ją struktury stają się bardziej elastyczne, co wpływa na obniżenie ciśnienia krwi.
Należy pamiętać, że w czasie ciąży poziom krwi może zwiększyć się nawet o 60%. Co więcej, z każdym kolejnym tygodniem ciąży macica powiększa się, coraz silniej naciskając na miednicę, co może skutkować utrudnionym przepływem krwi. Tymczasem masaż relaksacyjny ułatwia jej transport do macicy, łożyska i serca.
Gdy dziecko rośnie w brzuchu matki, jej postawa może być zagrożona. Wraz ze zwiększającą się wagą, wzrasta także napięcie i nasilają się skurcze mięśni. W celu poprawienia ich elastyczności konieczne jest regularne poddawanie się masażom. W ten sposób kobieta może obserwować wzrost dziecka bez konieczności martwienia się o zdrowie własnych stawów i mięśni.
Kolejną zaletą leczniczego masażu w ciąży jest możliwość złagodzenia typowych dla tego okresu dolegliwości zdrowotnych. Szczególnie skuteczny okazuje się on w przypadku bólu głowy, zapalenia zatok, drętwienia i mrowienia w kończynach, zespołu cieśni nadgarstka, duszności, obrzęków kończyn dolnych, rwy kulszowej, zaparć, niestrawności, zgagi, bólu pleców, klatki piersiowej i nóg, żylaków, swędzenia skóry i wysypki ciążowej.
Masaż w ciąży a zdrowie emocjonalne
Stymulacja układu przywspółczulnego skutkuje wzmożonym wydzielaniem endorfin, które wprawiają matkę i dziecko w stan głębokiego relaksu. W wyniku regularnych masaży polepsza się trawienie, a sen staje się zdrowszy. Co więcej, wydzielanie hormonu stresu zostaje zahamowane, co prowadzi do zoptymalizowania działania układu immunologicznego kobiety. Pamiętajmy, że spokojna i wypoczęta mama to spokojne i wypoczęte dziecko.
W trakcie ciąży w ciele przyszłej matki wzrasta stężenie hormonów, co skutkuje charakterystyczną huśtawką nastrojów. Tymczasem w wyniku masażu możliwe jest ustabilizowanie ich poziomu oraz, co za tym idzie, zapobieganie depresji i napadom lękowym.
Noszenie dziecka i dbanie o nie przez 9 miesięcy wymaga ogromnych pokładów energii. Poświęcając całą uwagę potomkowi, wiele matek zapomina o własnym dobrostanie. Należy jednak pamiętać, że w celu dostarczenia dziecku jak najlepszych warunków do wzrostu konieczne jest zadbanie także o swoje zdrowie. Z tego powodu warto oddać się w ręce wykwalifikowanego specjalisty, który sprawi, że kobieta odzyska równowagę emocjonalną oraz siłę fizyczną i bez większych problemów przetrwa kolejne tygodnie ciąży.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze