Pełnowartościowe śniadanie
BEATKA • dawno temuGdy twoje dziecko podrasta, zaczynasz wzbogacać jego jadłospis.Podstawy zdrowego odżywiania umożliwiają wprowadzenie zbilansowanej diety. Żywienie dzieci zależy od ich preferencji indywidualnych, od stopnia rozwoju malucha oraz od jego aktywności ruchowej. Śniadanie jest uznawane za najważniejszy posiłek dnia. Nic dziwnego, w końcu to ono dostarcza nam energii i sił na cały dzień. Jak powinien wyglądać pełnowartościowy posiłek?
Węglowodany i białko w diecie dziecka
Nie najlepszym pomysłem na śniadanie dla dziecka jest podawanie mu białego pieczywa z dżemem i miodem, płatków czekoladowych lub parówki z ketchupem. Ważnymi produktami, które powinny znaleźć się na stole podczas śniadania, są produkty zbożowe, mleko i przetwory mleczne, które stanowią źródło węglowodanów i białka. Węglowodany znajdujące się w produktach zbożowych dostarczają maluchom potrzebnej im do życia energii. Dieta niemowlaków, która do niedawna składała się jedynie z mleka, powinna zostać powoli wzbogacana w kaszki i kleiki. Gotowe produkty należy przyrządzać na wodzie lub na mleku modyfikowanym. Aby urozmaicić ich smak, warto dodać do nich owoce mrożone lub ze słoiczka. Dzieci, które mają już więcej niż 10 miesięcy, mogą jeść płatki owsiane i jęczmienne. Po ukończeniu przez malucha pierwszego roku życia, warto wprowadzić do jego jadłospisu bułki grahamki. Dwulatkom można zacząć podawać pieczywo razowe.
Dzieci do 3 roku życia należy karmić mlekiem modyfikowanym. Jogurt, kefir i twarożek można wprowadzić do diety dziecka jedenastomiesięcznego. Kakao podawane rocznemu dziecku może wywołać alergię pokarmową, dlatego należy uważnie obserwować malucha i jego reakcje na poszczególne pokarmy. Produkty mleczne są źródłem cennego wapnia, które buduje i wzmacnia kości oraz zęby.
Karmienie dzieci warzywami i produktami mięsnymi
Warzywa i owoce są źródłem cennych witamin i składników odżywczych. Dzieci nie muszą od razu zjadać całej sałatki warzywnej. Warzywa i owoce należy wprowadzać powoli i umiarkowanie. Wystarczy, że do białego sera dodasz trochę rzodkiewki lub szczypiorku, a kanapkę przyozdobisz plasterkiem pomidora lub ogórka. Owoce można podawać przetworzone ze słoiczka lub mrożone. Można też skorzystać z gotowych słoiczków warzywnych, które będą świetnym dodatkiem do kaszki. Do pochrupania, zamiast chipsów lub slodyczy, warto dać dziecku kawałek papryki, marchewki lub ogórka. Będzie to zdecydowanie zdrowszy zamiennik. A maluchy zaczną przyzwyczajać się do zdrowej żywności.
Białko dostarczane jest do organizmu nie tylko w produktach mlecznych. Jego źródłem są też wędliny, ryby i jajka. Śniadanie skomponowane z białek zapewnia uczucie sytości na dłużej. Małym dzieciom można usmażyć lekkostrawnego omleta lub delikatną jajecznicę. Mięso w diecie dzieci jest potrzebne. Starsze dzieci ucieszą się na widok kanapki z chudym plasterkiem wędliny. Do prawidłowego rozwoju dziecka potrzebne są też tłuszcze. Prawdziwe masło lub margaryna dobrej jakości mogą być używane do smarowania pieczywa lub do smażenia. Omlet dla dziecka może zostać usmażony właśnie na masełku.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze