Nie jesz śniadania? Nie dziw się, że tyjesz
DANUTA CAPIGA • dawno temuŚniadanie jest pierwszym i bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia. Po nocnej przerwie, która dla organizmu oznacza czas wypoczynku i regeneracji, śniadanie dostarcza nowej porcji energii i składników odżywczych. Ich ilość decyduje o wydolności psychofizycznej organizmu przez pierwszą część dnia, tj. o możliwości podejmowania wysiłku fizycznego i umysłowego.
Śniadanie jest pierwszym i bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia. Po nocnej przerwie, która dla organizmu oznacza czas wypoczynku i regeneracji, śniadanie dostarcza nowej porcji energii i składników odżywczych. Ich ilość decyduje o wydolności psychofizycznej organizmu przez pierwszą część dnia, tj. o możliwości podejmowania wysiłku fizycznego i umysłowego.
W ferworze porannych czynności i wszechobecnego pośpiechu zjedzenie śniadania rano staje się prawie luksusem. Zwykle dzień zaczynamy od porannej kawy, która niestety mocno podrażnia żołądek. Owszem pobudza nas i pozwala szybciej stanąć na nogi, ale na krótko. Szybko nasz organizm domaga się czegoś słodkiego i następnej kawy.
Codzienne jedzenie śniadania jest absolutną podstawą. Bez niego organizm, ze względu na poranny niedobór glukozy, funkcjonuje gorzej, a wzmożone soki trawienne, które są produkowane przez żołądek w godzinach porannych, mogą powodować w przyszłości bolesne wrzody żołądka. Po za tym osoby nie jedzące śniadań są bardziej narażone na otyłość, gdyż przyswajają więcej kalorii w ciągu dnia. Zalecane jest, by pierwszy posiłek spożywać do godziny od wstania z łóżka. Jedząc później zaburzamy i spowalniamy metabolizm, co skutkuje szybszym przybieraniem na wadze.
Sięganie w ramach śniadania po coś słodkiego to też zły nawyk. Słodkie przekąski to puste kalorie, które nie dają nam potrzebnych na cały dzień sił i zapewniają nam uczucie sytości tylko na krótki czas. Dlatego pamiętajmy, aby składnikami naszego śniadania były pełnowartościowe, zdrowe produkty.
Dzień należy rozpocząć lekkim a jednocześnie pożywnym posiłkiem. Na naszych talerzach powinny się znaleźć produkty jak najmniej przetworzone – zamiast białego pieczywa – razowe, na zakwasie, pełnoziarniste.
Najlepiej na śniadanie spożywać produkty bogate w białko, gdyż dłużej czujemy się syci oraz następuje szybsza przemiana materii. Ważne są również warzywa i owoce, będące źródłem błonnika, regulującego pracę jelit oraz zwiększającego uczucie sytości. Jedną z propozycji śniadaniowych to muesli owocowe z sezonowych owoców z dodatkiem jogurtu naturalnego lub mleka i soku owocowego. Amatorom mlecznych zup można polecić owsiankę na mleku z dodatkiem świeżych i suszonych owoców, lub zielony twarożek z chudego twarogu z dodatkiem szczypiorku, natki pietruszki, rzeżuchy. Aby podnieść jakość śniadania, można do posiłku dodać orzechy i nasiona.
Dobre śniadanie stanowi najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia, ponieważ dostarcza tak bardzo potrzebnej energii, daje czas na rozbudzenie się.
Źródło: informacja prasowa Kamila Nowakowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze