6 faktów i mitów na temat higieny wzroku

6. Promieniowanie UV może uszkodzić wzrokWiększość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy o tym, że czynnik ten jest niezdrowy również dla naszych oczu. Może się on wręcz przyczynić do uszkodzenia wzroku. To dlatego właśnie tak ważne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych.
Zdjęcie okularów / Shutterstock

6. Promieniowanie UV może uszkodzić wzrok
Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy o tym, że czynnik ten jest niezdrowy również dla naszych oczu. Może się on wręcz przyczynić do uszkodzenia wzroku. To dlatego właśnie tak ważne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych.

5. Marchewka doskonale wpływa na wzrokW marchewce znajduje się spora ilość witaminy A, która chroni wzrok przed zaburzeniami i schorzeniami, takimi jak wysychanie spojówek czy kurza ślepota. Te powody potwierdzają to, że warto regularnie jeść marchewkę.
Zdjęcie autorstwa bykst / CC BY

5. Marchewka doskonale wpływa na wzrok
W marchewce znajduje się spora ilość witaminy A, która chroni wzrok przed zaburzeniami i schorzeniami, takimi jak wysychanie spojówek czy kurza ślepota. Te powody potwierdzają to, że warto regularnie jeść marchewkę.

4. Czytanie przy słabym świetle nie szkodzi oczomWręcz na odwrót – nieodpowiednie oświetlenie może się w znaczącym stopniu przyczynić do problemów ze wzrokiem, w tym jego drastycznemu pogorszeniu. Zawsze należy dbać o to, aby czytać książkę czy gazetę przy zapalonym świetle.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

4. Czytanie przy słabym świetle nie szkodzi oczom
Wręcz na odwrót – nieodpowiednie oświetlenie może się w znaczącym stopniu przyczynić do problemów ze wzrokiem, w tym jego drastycznemu pogorszeniu. Zawsze należy dbać o to, aby czytać książkę czy gazetę przy zapalonym świetle.

3. Zapalenie spojówek nie jest szkodliweByć może będzie to dla ciebie zaskoczenie, ale nie należy bagatelizować zapalenia spojówek. Nieleczona dolegliwość może się bowiem przyczynić do utraty wzroku.
Zdjęcie kropli do oczu / Shutterstock

3. Zapalenie spojówek nie jest szkodliwe
Być może będzie to dla ciebie zaskoczenie, ale nie należy bagatelizować zapalenia spojówek. Nieleczona dolegliwość może się bowiem przyczynić do utraty wzroku.

2. Okulary przeciwsłoneczne skutecznie chronią wzrokNiestety nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne zawierają filtry słoneczne. Dotyczy to przede wszystkim tanich egzemplarzy dostępnych w marketach i na bazarach. Co gorsza, okulary te sprawiają, że słońce wyrządza jeszcze większe szkody niż wówczas, gdy ich nie nosimy. W związku z tym warto kupować zaciemniane okulary jedynie u optyka.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

2. Okulary przeciwsłoneczne skutecznie chronią wzrok
Niestety nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne zawierają filtry słoneczne. Dotyczy to przede wszystkim tanich egzemplarzy dostępnych w marketach i na bazarach. Co gorsza, okulary te sprawiają, że słońce wyrządza jeszcze większe szkody niż wówczas, gdy ich nie nosimy. W związku z tym warto kupować zaciemniane okulary jedynie u optyka.

1. Na zaczerwienione oczy najlepsze są kropleW aptekach dostępne są krople redukujące zaczerwienienie oczu, które zwężają naczynka krwionośne tam zlokalizowane. Niestety na dłuższą metę nie jest to korzystne dla oczu. Dlatego najlepiej zadbać o odpowiednią ilość snu i zmniejszyć ilość czasu spędzanego przed komputerem i telewizorem.
Zdjęcie kropli do oczu / Shutterstock

1. Na zaczerwienione oczy najlepsze są krople
W aptekach dostępne są krople redukujące zaczerwienienie oczu, które zwężają naczynka krwionośne tam zlokalizowane. Niestety na dłuższą metę nie jest to korzystne dla oczu. Dlatego najlepiej zadbać o odpowiednią ilość snu i zmniejszyć ilość czasu spędzanego przed komputerem i telewizorem.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Właściwości oleju lnianego Kosmetyki hypoalergiczne Dermogenetyka. Czy można powstrzymać starzenie? Włosy, nie łamcie się! Krwawienie z nosa Czym różni się laktaza od laktozy?MATERIAŁ SPONSOROWANY Pozytywne aspekty negatywnego nastawienia Ćwiczenia we dwoje dobre dla zdrowia Kolczyki ze szkłem weneckim Implant i wkładka długotrwale zabezpieczą przed ciążą Atrakcyjność bez tajemnic Pielęgnacja stóp domowymi sposobami

Popularne w tym tygodniu:

Burza wokół nakładkowych systemów do prostowania zębów. Gdy wargi sromowe mniejsze… są duże! Poród zmienia miejsca intymne!