Fakty i mity na temat antykoncepcji
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuJeżeli informacji na temat seksu szukasz na forach internetowych, na pewno znajdziesz mnóstwo sprzecznych wiadomości. Niestety często krępujemy się skierować nasze pytania do specjalisty, więc odpowiedzi na nie szukamy w sieci. Jak wynika z badań, aż 88% Polaków zamiast pójść do lekarza, porad zasięga u dr. Google. Nie daj się zwieść anonimowym doradcom z Internetu! Poznaj najczęściej powtarzane kłamstwa na temat skutecznej antykoncepcji!
Prezerwatywa w 100% zabezpiecza przed ciążą
Jak tłumaczy dr Grzegorz Mrugacz, ekspert medyczny kampanii „Płodna Polka”, niestety nie jest to prawda. Nawet przy odpowiednim, zgodnym z zaleceniami producenta zastosowaniu możliwe jest zajście w ciążę (2–4 przypadki na 100). Aby upewnić się, że prezerwatywa była przechowywana we właściwych warunkach, najlepiej kupić ją w aptece.
Skuteczność prezerwatywy rośnie przy kolejnym użyciu
Niestety jest to kolejny mit. Dr Mrugacz ostrzega, że prezerwatywa jest produktem jednorazowego użytku. Niewskazane jest także stosowanie tej samej prezerwatywy w czasie stosunku oralnego, a następnie pochwowego, gdyż może ona ulec trudnym do zauważenia uszkodzeniom.
Używanie prezerwatywy wraz z lubrykantami może zmniejszać jej skuteczność
Zdaniem specjalisty zależy to od rodzaju lubrykanta. Oliwka, wazelina i inne środki na bazie tłuszczy mogą rozpuszczać lateks, uszkadzając prezerwatywę. Dużo bezpieczniejsze są żele na bazie wody.
Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych powoduje skutki uboczne
Odpowiednio dobrane pigułki antykoncepcyjne nie powinny powodować tycia, wahań nastroju ani spadku libido. Jeżeli dostrzeżesz skutki uboczne, które najczęściej widoczne są w 1–2 tygodniu przyjmowania antykoncepcji, powinnaś udać się do ginekologa, który rozważy zmianę tabletek na inne.
Długotrwałe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych utrudnia zajście w ciążę
Zdaniem eksperta nie ma badań, które potwierdziłyby tę zależność. Jeżeli będziesz stosować się do zalecanych przerw i zdecydujesz się na potomstwo w odpowiednim wieku, nie powinnaś napotkać żadnych przeszkód w zajściu w ciążę. Pamiętaj, że liczba jajeczek w organizmie kobiety jest ograniczona i wraz z wiekiem, w szczególności po czterdziestce, szansa na posiadanie dziecka maleje.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze