Techniki relaksacyjne
DAMIESA • dawno temuTempo życia niejednokrotnie wymusza sytuacje stresowe, które narastając, mogą prowadzić do spadku energii, utraty motywacji, a nawet depresji. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi sport, który pozwala odzyskać siły witalne i pozbyć się napięcia, ale równie dobrym rozwiązaniem będą także uznane metody relaksacyjne. Jakie ich rodzaje wybrać i po jakim czasie można oczekiwać pożądanych rezultatów? Oto dwie techniki, uznawane za jedne z bardziej popularnych. Która z nich jest lepsza?
Ćwiczenia oddechowe połączone z wizualizacją
Do praktykowania takiej metody nie jest potrzebna duża wiedza. Ćwiczenia oddechowe można wykonywać w każdej sytuacji, niezależnie od tego czy jest to dom, czy miejsce pracy. Technika ta polega na prostej zasadzie głębokiego wdychania i wydychania powietrza, co pozwala przywrócić równowagę psychiczną, wyciszyć złe emocje, a także solidnie dotlenić organizm. Taki sposób na relaks dostarcza organizmowi podwójnej dawki tlenu, co przyczynia się do polepszenia pracy mózgu. Bardzo ważne jest, aby w tym momencie, w najbliższym otoczeniu nie znajdowały się żadne czynniki mogące rozpraszać uwagę. Wdech należy wykonać przez nos, a wydech za pomocą ust. Aby sobie pomóc, można w trakcie ćwiczenia zamknąć oczy. Świetnym pomysłem jest wykonanie takiej sesji w domu. Warto zakupić muzykę relaksacyjną, która pomoże efektywniej osiągnąć stan błogiego odprężenia. Taki zabieg pozwoli także na przeprowadzanie wizualizacji. Wystarczy zamknąć oczy i przenieść się myślami w jakieś przyjemne miejsce na łonie natury. Jeśli chodzi o pozycję ciała to można usiąść po turecku na macie czy położyć się na podłodze. Długość i częstotliwość takiego treningu oddechowego zależy od indywidualnych potrzeb. Taka metoda to sprawdzony sposób na lepszy sen.
Trening Jacobsona jako metoda na rozluźnienie mięśni
Naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni to świetny sposób na to, aby wyeliminować zmęczenie fizyczne konkretnych partii ciała czy pozbycie się skumulowanego stresu. Można więc wykonywać takie ćwiczenia jak: zaciskanie pięści czy palców stóp, marszczenie czoła lub napinanie mięśni brzucha czy pośladków. Metoda relaksu opracowana przez Edmunda Jacobsona pozwala kontrolować umysł i ciało, a tym samym wyeliminować stres. Do tego leczy bezsenność oraz poprawia wrażliwość na bodźce płynące z zewnątrz, a także wpływa na lepsze funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Taka technika relaksacyjna pomaga także walczyć z migrenami oraz bezsennością czy regulować ciśnienie krwi. Jest to świetna metoda przy zaburzeniach nerwicowych, ale także technika przygotowująca do medytacji. Warunkiem jest, aby takitrening relaksacyjny odbywał się w spokojnym, wyciszonym pomieszczeniu, gdzie nic nie będzie rozpraszało uwagi. Można go wykonywać zarówno w pozycji siedzącej, jak i leżącej lub zmieniać ułożenie ciała w trakcie przeprowadzania ćwiczeń. Relaksacja aparatu mięśniowego pomaga zatem zbawiennie oddziaływać na układ nerwowy.
Ponoć taka technika relaksacyjna pobudza także kreatywność, przeciwdziała stanom lękowym, uczy ograniczać napięcia, walczyć z zaburzeniami emocjonalnymi i pozwala odzyskać wiarę w siebie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze