Ćwiczenia relaksacyjne
KAROLINA • dawno temuLudzie mają coraz mniej czasu, aby zadbać o swoje zdrowie. Ciągłe poświęcanie się pracy, szkole lub rodzinie skutkuje brakiem zasłużonego odpoczynku i czasu na relaks. To z kolei staje się przyczyną ciągłego zmęczenia i złego samopoczucia. Zobacz, jak wykonując kilka prostych ćwiczeń, zarówno ciało jak i umysł uzupełnią brakującą energię i pozwolą na pokonywanie codziennych przeszkód.
Czas na relaks
Znajomość kilku prostych technik relaksacyjnych sprawi, że ciężki dzień w pracy stanie się łatwiejszy, a domowe obowiązki wykonalne. Odprężenie ciała i umysłu pozwala bowiem na zmniejszenie napięcia nerwowego, dostarczenie przyjemnych doznań i na zaoszczędzenie dużej ilości energii. Kilka chwil oderwania się od codziennych czynności uczyni myślenie skuteczniejszym i rozwinie wyobraźnię, a także poprawi poczucie własnej wartości oraz spowoduje, że ciężki dzień zakończy się zasłużonym dobrym snem. Ogromną zaletą ćwiczeń relaksacyjnych jest to, że mogą być wykonywane niemal wszędzie. Poza tym istnieją techniki relaksacyjne, jakich wykonanie zajmuje dosłownie kilka minut, a które skutecznie obniżają poziom stresu. Są zatem idealnym wyjściem także dla osób, które nie mogą ze względu na stan zdrowia lub brak czasu uczęszczać ma długie i intensywne treningi na siłowni. Oprócz tego omawiany sposób odprężenia organizmu jest zupełnie bezpłatny i pozbawiony ryzyka, dlatego warto spróbować tych ćwiczeń.
Jak się zrelaksować?
Istnieje kilka prostych ćwiczeń relaksacyjnych. Podstawą ich wykonywania jest kilkukrotne powtarzanie każdego ćwiczenia. Poza tym należy pamiętać, że mają służyć odprężeniu, więc nie można w trakcie ich wykonywania naprężać mięśni.
Pierwszym prostym ćwiczeniem relaksacyjnym jest imitowanie ciałem ruchów drzewa. Wykonuje się je w rozkroku na szerokość bioder. Sylwetka ciała powinna być wyprostowana, a ramiona uniesione do góry. Uniesione ręce powinny poruszać się jak gałęzie drzew na wietrze.
Nie wstając od biurka można wykonać następujące ćwiczenie. Otóż na kilka sekund należy unieść wysoko ramiona i schować w nich głowę, biorąc jednocześnie głęboki oddech. Po upływie kilku chwil należy opuścić ramiona i odprężyć się, wydychając powietrze.
Trzecim sposobem na obniżenie wysokiego poziomu stresu jest masaż głowy. Podobnie jak poprzednie ćwiczenia można go wykonać wszędzie, bowiem polega na masowaniu głowy lekkimi uderzeniami palców. Ważne, aby wykonywać go ruchami od środka do zewnątrz.
Istotne decyzje pomoże podjąć wykonanie innego ćwiczenia. Zapobiegniesz stresowi, jeżeli na kilka chwil staniesz w rozkroku w pozycji wyprostowanej. Weź głęboki oddech i podnieś ręce. Następnie opuść je w trakcie wydychania powietrza.
Pamiętaj, że ważnym elementem wszelkiej aktywności fizycznej jest systematyczność, bo tylko ona przyniesie pożądane rezultaty i sprawi, że poczujesz się silniejsza i szczęśliwsza, a wszelkie problemy rozwiązywać będziesz ze stoickim spokojem. Nauczysz się także jak radzić sobie ze stresem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze