Makijaż dla początkujących
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuWiele kobiet nie odczuwa potrzeby wykonywania codziennego makijażu. Czasem jednak sytuacja życiowa taka jak nowa praca wymusza na nas zmianę wizerunku. Konieczność eleganckiego wyglądu wiąże się zwykle z koniecznością nauki trudnej sztuki makijażu. Podstawą makijażu jest dobór odpowiednich kolorów. Kolorystyka makijażu musi być dopasowana do twojego typu urody. Jako podstawowe kryteria powinny posłużyć ci kolor włosów i oczu oraz odcień karnacji. Osobom o ciepłym odcieniu włosów, brązowych lub zielonych oczach oraz ciepłej karnacji pasują kolory ciepłe. Przy chłodnym kolorze włosów, oczu i jasnej cerze wybieramy kolory zimne. Jeśli masz problem z określeniem typu urody, wypróbuj popularny trik i przyłóż do twarzy folię aluminiową w kolorze złotym i srebrnym. Spójrz w lustro i sprawdź, który kolor lepiej do ciebie pasuje. W odpowiednim twoja twarz będzie wyglądała bardziej promiennie i świeżo.
Jeśli udało ci się ustalić typ urody, musisz nauczyć się, jak aplikować poszczególne kosmetyki. Zacznij od przygotowania twarzy do makijażu. Skóra musi być oczyszczona i nawilżona kremem. Dopiero gdy kosmetyk nawilżający dobrze się wchłonie, możesz zacząć nakładać makijaż.
Baza pod makijaż
Wykonanie makijażu zacznij od ukrycia niedoskonałości skóry. Do tego celu potrzebny będzie korektor. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje tego kosmetyku. Korektorem w sztyfcie ukrywaj krostki i drobne przebarwienia. Nakładaj go punktowo i rozetrzyj palcem lub pędzelkiem granice naniesionej plamy kosmetyku, aby zlały się ze skórą. Korektorem w płynie zamaskujesz cienie pod oczami i większe przebarwienia. Nakładaj go kropkami za pomocą pędzelka lub aplikatora z gąbką, a następnie delikatnie wklep w skórę. Delikatność jest szczególnie wskazana w przypadku skóry pod oczami. Odrobina płynnego korektora na górnych powiekach sprawi, że cienie będą się lepiej trzymać.
Podkład do twarzy
Kolejnym krokiem jest nałożenie podkładu. Jeśli masz ładną cerę, która nie wymaga krycia ani matowienia, wypróbuj kremy tonujące, które dają naturalniejszy efekt. Zwykły podkład możesz nakładać na trzy sposoby. Najprostszy to aplikacja za pomocą palców. Niezależnie od metody, jaką wybierzesz łatwiej jest wycisnąć kroplę kosmetyku na wierzch lewej dłoni i dopiero wtedy aplikować niewielką jego ilość na twarz, zaczynając od jej środka, w kierunku do zewnątrz. Innym sposobem aplikacji jest gąbka. Jest on najmniej oszczędny, ponieważ podkład lubi wchłaniać się w gąbeczkę. Warto zatem odrobinę ją zwilżyć. Najbardziej precyzyjny i oszczędny sposób to nakładanie podkładu za pomocą pędzla. Potrzebny będzie półokrągły, płaski pędzel przeznaczony specjalnie do podkładu.
Aby zmatowić cerę, dużym, okrągłym pędzlem oprósz ją niewielką ilością pudru, najlepiej transparentnego, aby nie stworzyć efektu maski. Aby pozbyć się nadmiaru pudru, strzep pędzel na nadgarstku.
Róż do policzków
Ponieważ dopiero zaczynasz przygodę z makijażem, wskazówki dotyczące modelowania twarzy musisz odłożyć na później, gdy będziesz już potrafiła perfekcyjnie operować podstawowymi kosmetykami i akcesoriami. Róż do policzków nakładaj zatem w miejscach, gdzie naturalnie pojawiają się u ciebie rumieńce i w bardzo małych ilościach. Kolorowe plamy na policzkach nie są wskazane. Jeśli nie potrafisz określić, w którym miejscu należy zaaplikować kosmetyk, pochyl głowę w dół i sprawdź, gdzie zaczerwieniła się twarz.
Makijaż oczu
Aby wykonać delikatny makijaż oczu, wystarczy, że użyjesz cieni do powiek. Najpierw nałóż za pomocą płaskiego pędzelka cień bazowy w jasnym kolorze, np. beżowy. Następnie w zewnętrznych kącikach nałóż ciemniejszy cień matowy. Na początku lepiej nie ryzykować połyskujących cieni do powiek. Trudne w aplikacji są także cienie w kremie i sypkie. Wybieraj zatem cienie prasowane, najlepiej podwójne, które są do siebie dopasowane kolorystycznie. Jeśli chcesz mocniej zaakcentować oko, obrysuj górną i dolną linię rzęs do połowy długości w kierunku do wewnątrz miękką kredką w kolorze brązowym, grafitowym lub czarnym. Te trzy kolory są najbezpieczniejsze, gdyż nie każdy może pozwolić sobie na kolorową kreskę. Kredkę delikatnie rozcieramy gąbeczką lub patyczkiem kosmetycznym. Kolejnym krokiem jest tuszowanie rzęs. Wybraną przez siebie maskarę trzymamy poziomo i zygzakowatym ruchem malujemy rzęsy od nasady po końce. Zwyczajowo nakładamy dwie warstwy tuszu.
Zakończ wykonywanie makijażu nałożeniem pomadki w naturalnym kolorze lub delikatnego błyszczyka, gdyż na początku nie warto eksperymentować z wyrazistymi kolorami, zwłaszcza jeśli nie mamy pewności co do tego, czy dany kolor pasuje do naszego typu urody.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze