Cellulit. Jak się pozbyć cellulitu?
MARLENA KOSTYŃSKA • dawno temuCellulit to problem estetyczny wielu kobiety, który manifestuje się przede wszystkim na udach. Może się pojawiać również na ramionach, pośladkach czy biodrach. Skąd się biorą takie zmiany skórne i co można z nimi zrobić? Staramy się odpowiedzieć na te pytania.
Dlaczego mamy cellulit?
Cellulit to przeciwieństwo idealnie gładkiej skóry. Jeśli dotyka nas ten problem, to po ściśnięciu skóry możemy zobaczyć nierówności, zgrubienia i bruzdy. Jest to nierównomiernie rozmieszczona podskórna tkanka tłuszczowa lub zmiany spowodowane przez nadmiar wody. Właśnie dlatego wyróżnia się różne rodzaje cellulitu, czyli cellulit tłuszczowy i cellulit wodny. Skąd jednak się bierze?
Jedną z głównych przyczyn powstawania cellulitu stanowią zaburzenia hormonalne. Właśnie przez nie cellulit może pojawiać się już u nastolatek, ale też w ciąży lub w okolicach menopauzy. Prawdopodobieństwo jego powstawania zwiększa siedzący tryb życia, problemy z krążeniem, skłonność do obrzęków, niedostatek ruchu czy nieodpowiednia dieta. Do tego bardziej podatne na cellulit są osoby palące papierosy. Okazuje się, że niekorzystnie na stan naszej skóry mogą działać obcisłe ubrania, a więc mocno opinające się na nogach spodnie.
Cellulit – czy można mu przeciwdziałać?
Chociaż ze względów estetycznych cellulit jest postrzegany jako zjawisko wymagające interwencji, to nie jest on chorobą. Jego powstawanie jest wręcz naturalne i zachodzi niemal u wszystkich kobiet, jednak na różnych etapach życia. Jeśli dość wcześnie zauważymy przesłanki wskazujące na tworzenie się pod skórą zgrubień, możemy podjąć pewne kroki zapobiegawcze. Poszukajmy zatem sposobów na cellulit.
Żeby zapobiec powstawaniu cellulitu, warto zacząć od właściwego nawodnienia organizmu i diety. Regularne picie płynów i ograniczenie soli sprawi, że nasz organizm nie będzie zatrzymywał wody. Znaczenie ma również zrównoważona dieta, a więc posiłki w regularnych odstępach czasu, unikanie przetworzonych produktów i słodyczy, sięganie po świeże warzywa czy jedzenie kasz. Ważne jest też zwiększenie aktywności fizycznej, która pomoże zredukować tłuszcz i poprawi krążenie.
Trudniej uporać się z już istniejącym cellulitem. W jego przypadku do powyższych metod warto dołączyć kosmetyki antycellulitowe i peelingi. Czasem jednak skuteczne mogą okazać się dopiero zabiegi na cellulit, takie jak masaże, jonoforeza, drenaż limfatyczny czy liposukcja.
Ćwiczenia na walkę z cellulitem
Istotnym krokiem w zwalczaniu cellulitu jest minimalizowanie negatywnych efektów siedzącego trybu życia. Pierwszym krokiem mogą być częste spacery i unikanie spędzania długiego czasu w nieprawidłowej pozycji siedzącej, np. z założonym nogami. Niekorzystnie wpływa to na krążenie.
Poza codziennym ruchem powinnyśmy regularnie ćwiczyć te partie ciała, na których pojawił się cellulit. Powinny być poprzedzone trwającą kilkanaście minut rozgrzewką. Uniwersalnym ćwiczeniem na "skórkę pomarańczową" w obrębie brzucha, bioder, pośladków i ud jest hula-hop. Kręcenie biodrami aktywuje kilka partii mięśni, dlatego cieszy się sporą popularnością. Inne propozycje to brzuszki, przysiady czy wyrzuty nóg w tył. Jeśli mamy taką możliwość, warto zdecydować się na systematyczne chodzenie na basen.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze