Gra w golfa
KAROLINA • dawno temuKiedy mamy kilka zbędnych centymetrów w biodrach i nie możemy powiedzieć, że naszym atutem jest płaski brzuch, to najbardziej od podjęcia jakiejkolwiek aktywności fizycznej odstrasza nas słaba kondycja, a także perspektywa wyciskania z siebie siódmych potów na nieprzyjemnej siłowni. Wymówki te można bardzo łatwo unieważnić, decydując się na uprawianie bardzo eleganckiego sportu, jakim jest golf. Ta gra pozwala na spalenie ponad 400 kcal w ciągu godziny, a czas, który spędzimy na świeżym powietrzu, wspaniale nas zrelaksuje.
Zasady gry w golfa
Golf jest grą o dość długiej historii, stąd wielokrotnie zmieniały się rządzące nim zasady. Początki tego sportu z reguły przepisuje się XVI-wiecznym Szkotom. Z łatwością można jednak wskazać znacznie starsze gry, które opierały się na podobnych zasadach postępowania. Do sportów polegających na wbijaniu piłki do celu za pomocą kija zaliczyć należy przede wszystkim gry pochodzące z Holandii, Włoch, Francji, Anglii oraz Belgii. Golf jednak został udoskonalony i rozpropagowany przez Szkotów, a współcześnie znany jest na całym świecie. Należy już teraz zaznaczyć, że od zarania dziejów ten wykwintny sport cieszył się powodzeniem wśród elit. Także dziś omawiana gra uprawiana jest przez ludzi zamożnych, a obok nich wskazać trzeba zawodowych graczy, bowiem golf może być także dobrym źródłem zarobkowania dla najlepszych z nich.
Gra polega więc na wbiciu piłeczki golfowej przy pomocy kija do odpowiedniego dołka. To podstawowa zasada nauki golfa, którą znają niemal wszyscy, którzy choć raz widzieli odbywający się turniej. Nie są to jednak wszystkie prawa rządzące omawianym sportem. Gra rozpoczyna się w miejscu określanym mianem tee, gdzie umieszcza się piłkę. Głównym celem jest jej wbicie przy wykonaniu jak najmniejszej liczby uderzeń. Ilość możliwych wykonanych uderzeń jest ściśle określona, a dzięki umieszczeniu piłeczki w dołku poprzez wykonanie mniejszej ilości uderzeń, otrzymujemy punkty dodatnie. Jeżeli natomiast nie uda się nam sprawić, aby piłeczka znalazła się w wyznaczonym miejscu zgodnie z przewidzianym limitem, wówczas dostajemy punkty ujemne. Gra zazwyczaj toczy się między kilkoma graczami, którzy rywalizują między sobą na punkty. Możliwe jest także zmaganie się drużynowe poprzez granie jedną piłeczką albo odrębne zdobywanie punktów drużynowych. Należy zaznaczyć także, że zazwyczaj rozgrywki odbywają się na dość dużej i urozmaiconej zbiornikami wodnymi, skarpami, górkami i drzewami powierzchni, a klasyczna runda liczy 18 dołków.
Po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami precyzującymi, jak grać w golfa, możemy opisać sprzęt, który będzie nam niezbędny podczas rozgrywek.
Sprzęt golfowy
Najbardziej znaczącym sprzętem, w jaki powinien zaopatrzyć się zawodnik, jest kij golfowy, który ma specyficzną budowę specjalnie przystosowaną do wykonywania określonych uderzeń. Wyróżnia się pięć podstawowych rodzajów kijów golfowych, w obrębie których mamy różne podtypy. Trafny dobór sprzętu pozwala nam kierować zarazem kierunkiem jak i długością lotu piłeczki, dlatego też zazwyczaj każdy zawodnik ma ze sobą ogromną torbę z ich różnymi rodzajami.
Poza tym charakterystyczny jest także strój do gry w golfa. W zależności od panujących warunków atmosferycznych może się nico różnić. Podstawowymi elementami ubrania golfisty są: specjalne buty, rękawiczki, koszulka z kołnierzykiem, a także długie spodnie z paskiem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze