Porady dla początkujących biegaczy
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuĆwiczenia kardio świetnie wpływają na poprawę nastroju i pracę serca, dlatego warto poświęcić chwilę na codzienny trening. Nie ma też skuteczniejszej metody na spalenie zbędnych kilogramów, niż jogging połączony z odpowiednią dietą. Jeżeli ty też chciałabyś regularnie biegać, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać, czytaj dalej, a na pewno znajdziesz wszelkie potrzebne ci wskazówki.
Zanim popędzisz w siną dal
Warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który na pewno przeprowadzi wszystkie badania konieczne do stwierdzenia, czy twoje zdrowie pozwola na trening i określi intensywność ćwiczeń. Będzie to świetna okazja, by przeprowadzić rutynowe badania, które pewnie zaniedbujesz.
Jeżeli doktor potwierdził brak przeciwwskazań do rozpoczęcia treningu, możesz przejść do przyjemniejszej części przygotowań, czyli do zakupów. Bez sportowych butów ani rusz. Niestety wygląd nie jest najważniejszym kryterium wyboru odpowiedniego obuwia do biegania – jest tylko dodatkiem. Zwróć uwagę na stabilność modelu i na jakość materiału, z jakiego jest wykonany. Ważne, aby but sportowy amortyzował stopę, ponieważ podczas biegania na tę właśnie część ciała wywierany jest największy nacisk. Produkt wysokiej jakości może okazać się droższy, niż planowałaś, ale na zdrowiu nie warto oszczędzać. Dzięki obuwiu specjalistycznemu unikniesz uszkodzeń kończyn, spowodowanych źle dobranymi butami.
Bez pośpiechu!
Jeżeli jesteś początkującym biegaczem, pamiętaj, że do zbudowania kondycji potrzeba czasu. Nie forsuj się zbytnio podczas pierwszego treningu – nic nie szkodzi, jeżeli przejdziesz kilka metrów. Na dobry początek idealnie sprawdza się połączenie biegu ze spacerem, więc zacznij od 5–10 sekund biegu na minutę treningu, a w miarę jak przyzwyczaisz ciało do wysiłku, zwiększaj proporcje biegu wzglądem chodzenia. Aby nie stracić motywacji, możesz stawiać sobie konkretne cele, które pomogą ci wytrwać w twoim postanowieniu zrzucenia nadwagi.
Zanim jednak popędzisz przed siebie, pamiętaj o rozgrzewce. Kilka minut szybkiego marszu lub truchtu wystarczy, aby uchronić cię przed nadwyrężeniem mięśni. Powinnaś również dać sobie chwilę na ochłonięcie po treningu – zwolnij do truchtu i wykonaj ćwiczenia rozciągające na nogi.
Ostatnią kwestią, którą chciałam poruszyć są zdrowe nawyki żywieniowe. Racjonalne odżywianie uchroni cię przed rozstrojem żołądka i dostarczy energii do uprawiania sportu. Na 30 minut przed treningiem zjedz mieszankę białek i węglowodanów, unikaj jednak produktów ciężkostrawnych, które mogą wywoływać skurcze.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze