Przyczyny tycia
ALICJA • dawno temuDlaczego tyjemy, pomimo iż jesteśmy na diecie odchudzającej? Jakie są powody nadwagi, które powodują, że nabieramy zbędnych kilogramów? Przyczyny tycia są złożone i nie zawsze zależne tylko od niezdrowej diety, złych nawyków żywieniowych czy braku aktywności fizycznej. Zobacz, dlaczego przybierasz na wadze, mimo że jesteś na diecie.
Dlaczego tyjemy?
Każda z nas marzy o szczupłej sylwetce, wąskiej talii i zgrabnych udach. Niestety, nie wszystkie możemy to osiągnąć, mimo że jesteśmy na dietach odchudzających. Dlaczego tak jest? Dlaczego nie chudniemy? Jedną z przyczyn tycia są niewątpliwie czynniki genetyczne. Uważa się, że genetyka odpowiada aż za 40% przypadków otyłości. Pomimo iż naukowcom nie udało sie dokładnie opisać zależności między genami a tyciem, to wiadomo jednak, że odpowiada ona za procesy przyjmowania pokarmów i wydalania energii. Wiadomo też, że dziedziczymy choroby, które sprzyjają otyłości wtórnej, czyli np. cukrzycę bądź hiperlipoproteinemię rodzinną. Za przyczynę otyłości można też uznać wiek. Wraz z upływem lat sprawność tracą ośrodki nerwowe odpowiedzialne za uczucie głodu czy sytości. Coraz mniej sprawny staje się układ trawienny, który z większą trudnością rozkłada pokarmy.
Jako przyczyny nadwagi należy wymienić także stres i długotrwałe napięcie. Stres często powoduje, że jemy szybko, gryziemy niedokładnie i połykamy duże kawałki, na których strawienie organizm potrzebuje większej ilości energii, której z kolei należy dostarczyć mu w kolejnym posiłku. Ponadto, gdy jesteśmy zdenerwowani, próbujemy rozładować stres poprzez nadmierne objadanie się. Sądzimy, że ta przyjemność pozwoli nam na chwilę zapomnieć o kłopotach. Zatem wpływ stresu na zdrowie zaznacza się nie tylko w przypadku układu krążenia, ale także układu trawienia.
Za tycie odpowiadają poza tym choroby somatyczne, takie jak np. cukrzyca, tarczyca. Zaburzenia pracy hormonów, charakterystyczne dla tych schorzeń, są przyczyną trudności w trawieniu i powodują, że przybieramy na wadze, mimo iż nie zmieniamy porcji naszych dotychczasowych posiłków. Wahania hormonów mają w przypadku kobiet bardzo znaczący wpływ na przybieranie na wadze. Nawet przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może rozregulować gospodarkę hormonami w organizmie i spowodować nadwagę.
Przyczyny tycia
Dwie główne przyczyny szybkiego tycia to oczywiście złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej. Określenie złe nawyki żywieniowe oznacza:
- spożywanie zbyt dużej ilości tłustych i wysokokalorycznych potraw, np. fast foodów, słodyczy;
- nieodpowiednie przygotowywanie potraw – wciąż ulubionym sposobem przyrządzania mięsa jest u nas smażenie, a nie gotowanie czy pieczenie;
- picie kolorowych napojów gazowanych – wydaje ci sie, że przestrzegasz restrykcyjnej diety, a wciąż tyjesz, zastanów się, czy między posiłkami pijesz wyłącznie wodę mineralną i zieloną herbatę czy też wysoko słodzone soki owocowe lub kolorowe napoje gazowane;
- nocne podjadanie – długotrwałe katowanie się różnymi dietami nigdy nie przyniesie odpowiedniego skutku, jeśli wieczorem lub w nocy będziesz hamowała apetyt poprzez zjedzenie batonika;
- jedzenie nieodpowiedniej ilości posiłków w dużych odstępach czasowych – rzadkie posiłki jeszcze nikomu nie przyniosły nic dobrego, a duże odstępy między posiłkami sprzyjają tyciu.
Niezdrowe nawyki żywieniowe bardzo często idą w parze z brakiem aktywności fizycznej. Przepracowanie i zbyt duża ilość obowiązków powodują, że siedzący tryb życia jest udziałem coraz większej ilości osób. A to właśnie brak aktywności fizycznej odpowiada za to, że nawet najlepsza dieta nigdy nie będzie skuteczna, jeśli nie połączy się jej z gimnastyką. Nie bez powodu naukowcy za podstawę nowej piramidy zdrowego żywienia wskazali regularny wysiłek fizyczny.
Powiedzenie, jak żyjesz, tak tyjesz wskazuje, że główną przyczyną tycia jest nasz niezdrowy sposób życia, czyli nieodpowiednie nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze