Szybka przemiana materii
BEATKA • dawno temuSzybka przemiana materii to marzenie wielu z nas. Osoby szczupłe, które potrafią pochłonąć cały dwudaniowy obiad i 10 minut po nim żądają deseru, wzbudzają zazwyczaj zazdrość. Czy można przyspieszyć metabolizm? Co wpływa korzystnie na metabolizm, a co go spowalnia? Dowiedz się tych rzeczy, a będziesz mogła dłużej cieszyć się szczupłą sylwetką. Warto pamiętać, że na tempo metabolizmu wpływają czynniki takie jak: wiek, stan zdrowia, predyspozycje genetyczne, aktywność fizyczna, płeć, waga ciała.
Co to jest metabolizm?
Przemiana materii, czyli metabolizm, to procesy zachodzące w organizmie, dzięki którym to, co zjemy, zostaje odpowiednio przetrawione, wykorzystane oraz przekształcone w masę kałową i wydalone na zewnątrz organizmu. Na czym polega szybka przemiana materii? U osób cieszących się szybkim metabolizmem jedzenie zostaje bardzo szybko rozkładane na czynniki pierwsze. Składniki odżywcze zostają wchłonięte do krwiobiegu, a reszta jest wydalana. Metabolizm zapewnia organizmowi potrzebną mu do życia energię. Owa energia zostaje wykorzystana do regulowania temperatury ciała, do pracy mózgu, aktywności fizycznej, pracy organów wewnętrznych.
Tempo metabolizmu zależy od:
- wieku,
- płci,
- ciężaru ciała,
- zdrowia,
- predyspozycji genetycznych.
Żeby przemiana materii była prawidłowa, konieczne jest uregulowanie pracy hormonów tarczycy. Na przykład nadczynność tarczycy może powodować to, że sylwetka stanie się zbyt szczupła.
Tempo przemiany materii
Żeby poprawić przemianę materii, koniecznie zacznij od prostych rzeczy. Jeżeli prowadzisz siedzący tryb życia, nic dziwnego, że masz problemy z metabolizmem. Zamiast tego postaw na aktywny wypoczynek, zmień codzienny środek transportu – dojeżdżaj rowerem do pracy, zacznij biegać, polub jazdę na rolkach, zapisz się na taniec zumba. Ewentualnie, zacznij codziennie spacerować. Popularne są spacery z kijkami. Jakikolwiek ruch jest bardzo pożądany. Aktywność fizyczna zwiększa perystaltykę jelit, co likwiduje zaparcia.
Kolejny punkt, któremu należy się uważnie przyjrzeć to dieta. Nasz sposób odżywiania powinien być racjonalny. Co to oznacza? Należy czym prędzej zrezygnować ze stosowania diet jednoskładnikowych, głodówek, diet wykluczających warzywa lub owoce. Racjonalne odżywianie zakłada dostarczanie do organizmu wszystkich potrzebnych składników odżywczych, nie tylko witamin i minerałów, ale też węglowodanów, białka, a nawet tłuszczów. Oczywiście, mowa o kwasach tłuszczowych omega-3 lub omega-6, a nie tłuszczach trans.
Bardzo ważne, oprócz tego, co jemy, jest to, jak jemy. Należy spożywać mniejsze posiłki, ale za to częściej – 4–5 razy dziennie. Odstęp między posiłkami powinien wynosić od 2 do 4 godzin. Organizm nie powinien czuć głodu. Żeby przyspieszyć przemianę materii, zacznij dodawać do potraw przyprawy. Pieprz, imbir, cynamon przyspieszają metabolizm. Perystaltykę jelit zwiększa błonnik. Źródłem błonnika są warzywa, płatki owsiane, suszone śliwki. Na tempo metabolizmu ma wpływ również to, ile oraz co wypijasz. Codziennie należy wypić co najmniej 2 litry wody mineralnej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze