Trening wspinaczkowy
BEATKA • dawno temuChcesz uniknąć konsekwencji siedzącego trybu życia? Pomyśl o aktywnym wypoczynku. Treningi i randka – te dwie rzeczy można połączyć. Spotkanie z ukochanym nie musi się ograniczać do siedzenia w restauracji. Jeśli znudził się wam kawiarniany styl spotkań, zacznijcie razem uprawiać sport. Ewentualnie zmotywuj przyjaciółkę do treningów. Jeśli lubisz sporty ekstremalne, pomyśl o treningach wspinaczkowych. Początkujący mogą mieć z nią trochę problemów, jednak wystarczy kilka regularnych treningów, by pokonać strach i poprawić kondycję.
Wspinanie dla poczatkujących
Czy wspinanie jest sportem dla każdego? Trening wspinaczkowy jest dla wytrwałych i konsekwentnych. Uprawianie tego rodzaju sportu nie musi jednak oznaczać wielu godzin spędzonych na siłowni. Wbrew pozorom, to nie wyrabianie rzeźby ma najważniejsze znaczenie we wspinaczce, choć siła jest jak najbardziej pożądana. Trening wspinaczkowy umożliwia zmaganie się z coraz to nowymi drogami wspinaczkowymi oraz pokonywanie ich w ładnym stylu.
Poszczególne rodzaje wspinania wyrabiają w nas inne umiejętności. Buldering wyrabia w nas umiejętność planowania drogi oraz jej obserwowania i wyciągania wniosków. Wspinaczki OS zwiększają siłę naszej psychiki. Jeśli wspinamy się na długi szlak, musimy wiedzieć, jak rozkładać siły, by dojść do końca. Wspinaczki na czas powodują, że zdajemy się bardziej na instynkt.
Dla początkujących powinna liczyć się długość przebytej trasy, a nie jej stopień trudności. Osobom początkującym każdy szlak sprawia jakieś trudności, dlatego też ważny jest każdy trening. Tylko ćwiczenia zwiększają formę. Liczy się więc każdy przebyty szlak, ćwiczenia na drążku (zwiększają siłę ramion), ćwiczenia rozciągające. Pamiętaj, żeby przygodę ze wspinaczką rozpoczynać pod okiem doświadczonego instruktora.
Wszyscy, którzy marzą o rozpoczęciu przygody ze wspinaczką, powinni zadbać o swoją formę ogólną. Kondycja fizyczna znacznie się poprawi, jeśli zaczniesz biegać. Nie należy zapominać o ćwiczeniach rozciągających. Dzięki gibkości, na skałce zużywa się mniej energii. Po skończonym sezonie letnim, zacznij uczęszczać na sztuczną ściankę wspinaczkową. Dzięki temu nie wypadniesz z formy i polepszysz kondycję.
Technika wspinania
Nad prawidłową techniką pracuj pod okiem instruktora. Osoba doświadczona będzie na bieżąco poprawiać nasze ruchy, ustawienia, poruszanie się. Niektórym osobom z łatwością przychodzi odtworzyć zaobserwowany ruch. Jeśli masz takie zdolności, podpatruj inne doświadczone osoby. Jeśli nie umiesz odtwarzać ruchu z pamięci, musisz zostać przy tradycyjnych sposobach nauki.
Pracując nad techniką, musisz zwrócić uwagę na pracę nóg. Osoby początkujące mają odruch stawiania stóp bokiem. Warto jednak od pierwszych dni opierać stopy na czubkach. Takie ustawienie stóp jest dużo pewniejsze. Równie ważna jest praca rąk, choć łapanie jest indywidualną sprawą każdego wspinacza. Warto jednak zwrócić uwagę na to, żeby tak chwytać wystające elementy, by jak najmniej męczyły się mięśnie przedramienia. W tym celu nie poleca się łapania się uchwytów na wysokości klatki piersiowej, lepiej jest wisieć na uchwycie. Ramię powinno być więc wyprostowane, a nogi mogą być lekko obniżone. Bardzo ważne jest balansowanie ciałem. Środek ciężkości pozwala nam zachować równowagę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze