Jedzenie, które wprawi cię w dobry nastrój
10. Łosoś atlantycki
Łosoś atlantycki jest jednym z najlepszych źródeł jednonienasyconych kwasów tłuszczowych DHA i EPA – 200 gramów tej ryby zapewni dzienną zalecaną dawkę tych podstawowych składników. Tłuszcze zawarte w łososiu wspomagają hormony, które odpowiedzialne są za nastrój.
9. Orzechy włoskie
To orzechy najbogatsze w ważne tłuszcze, które wspomagają zdrowie komórek – tylko 10 orzechów dziennie zoptymalizuje skład ściany komórkowej oraz obniży poziom cholesterolu, co z kolei pozytywnie wpłynie na krążenie krwi w ciele.
8. Jajka
Jajka to dobre źródło choliny, która ma wiele funkcji, m.in. optymalizuje funkcje błony komórkowej oraz neuroprzekaźniki, co – według ekspertów – wiąże się z poziomem energii oraz nastrojem.
7. Pełnoziarnisty chleb
Wybierając węglowodany, które mają niski wskaźnik glikemiczny, możemy regulować stężenie glukozy we krwi, co z kolei utrzymuje odpowiedni poziom energii i wpływa pozytywnie na nastrój.
6. Czerwone mięso
Jedną z najczęstszych przyczyn zmęczenia u kobiet w wieku 24-35 lat jest niedobór żelaza. W czerwonym mięsie znajduje się go dużo, należy więc je jeść 3-4 razy tygodniowo w małych porcjach, aby uzyskać żelazo potrzebne dla optymalnej produkcji energii.
5. Zielona herbata
Regularne picie zielonej herbaty pomoże regulować poziom glukozy we krwi. Co więcej, sprawi, że organizm będzie nawodniony, czujny i pozwoli hamować ochotę na coś słodkiego po posiłku.
4. Gorzka czekolada
Wszyscy wiedzą, że czekolada polepsza samopoczucie – gorzka czekolada ma wysoką zawartość kakao, co oznacza, że zawiera duże dawki antyoksydantów i fitochemikaliów, które pozytywnie wpływają na zdrowie.
3. Kawa
Początek dnia z kawą to dla wielu osób poranny rytuał, gdyż kawa sprawia, że mózg i ciało budzą się do działania. 1-2 filiżanki kawy z mlekiem dziennie to połączenie węglowodanów o niskim wskaźniku glikemicznym, które dostarczają energii, oraz przypływ kofeiny.
2. Wodorosty
Wodorosty to jedne z najbogatszych źródeł jodyny – minerału, który konieczny jest dla optymalnej pracy tarczycy i metabolizmu. Obie te funkcje ważne są dla utrzymania energii i dobrego nastroju.
1. Rośliny strączkowe
Fasola, czy to czerwona kidney czy soja, dostarcza powolnie trawionych węglowodanów, które pozwalają regulować serotoninę – neuroprzekaźnik poprawiający nastrój.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze