Dbasz o swoje dłonie?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuZ dłoni można wyczytać wiele. Widoczne na nich linie życia informują wtajemniczonych o naszej przyszłości, a wygląd zdradza wiek biologiczny i wpływa na poziom naszej atrakcyjności - ma duże znaczenie podczas pierwszego kontaktu.
Specjaliści zachęcają do odpowiedniej dbałości nie tylko o skórę twarzy, alerównież dłoni. Niestety, niewiele osób decyduje się na regenerację ipielęgnację dłoni w gabinetach medycyny estetycznej.
Dłonie zdradzają brak odpowiedniej ochrony. Ślad pozostawiana nich działanie promieniowania UV latem, niska temperatura zimą, atakże suche powietrze w pomieszczeniach. Wpływ niekorzystnych czynnikówzewnętrznych jest znacznie bardziej widoczny w przypadku dłoni niżtwarzy czy szyi. Zapominamy o tym.
— Najbardziej narażone są dłonie osób, które wykonują swoją pracęw trudnych warunkach atmosferycznych, często na świeżym powietrzu.Również ci, których dłonie mają częsty kontakt z chlorowaną wodą,środkami czystości, detergentami,środkami do odkażania i dezynfekcji rąk. – informuje dr DorotaGierasińska-Gawlik, lekarz bielskiego gabinetu medycyny estetycznejEstina.
Te wszystkie czynniki powodują, że skóra szybciej starzeje się. Dziejesię tak ze względu na brak ochronnej warstwy natłuszczająco-nawilżającej. Wraz z upływem lat skóra dłoni staje się cieńsza, atakże mniej sprężysta i jędrna. Następuje zanik mięśni ipodskórnej tkanki tłuszczowej, co sprawia, że przez skóręprześwitują naczynia krwionośne, ścięgna i zarysy kości śródręcza,a dłonie wyglądają na wychudzone. Leczenie dłoni trwa zwykle długo,gdyż skóra wolno się regeneruje.
— Najbardziej widoczne problemy starzejących się dłoni, z którymizgłaszają się pacjenci, to przede wszystkim utrata elastyczności ijędrności skóry oraz wyraźny spadek nawilżenia tkanek, często teżpojawia się nadmierne rogowacenie oraz plamy i nierówności kolorytu.Osobnym problemem jest znaczna utrata objętości tkanek tzw. wychudzone,kościste ręce. – wymienia Dorota Gierasińska-Gawlik, która jestczłonkiem Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.
W ostatnim czasie powstało wiele nowych metod, dzięki którymodmłodzenie dłoni jest skuteczne. Pacjenci najczęściej wybierają te,które szybko przynoszą trwałe efekty.
— Najlepsze efekty estetyczne możemy osiągnąć łącząc ze sobąróżnego rodzaju zabiegi. Sposoby i metody terapii, stosowane zarówno ukobiet jak i mężczyzn, dobieramy w oparciu o oczekiwania pacjenta icharakter problemu, z jakim mamy się uporać. Zabiegi im wcześniejwykonane, tym są skuteczniejsze. Wiadomo, że u osób młodszych efektyleczenia są lepsze, pojawiają się szybciej, są trwalsze i bardziejspektakularne. – zauważa lekarka.
W przypadku utraty elastyczności dłoni oraz słabego nawilżenia tkanekstosuje się mezoterapię igłową, dzięki której żyły stają sięmniej widoczne, a skóra bardziej napięta. Gdy skóra jest zrogowaciała,występują plamy i nierówny koloryt zalecane są pilingi chemiczne.Osobom o kościstych dłoniach proponuje się zabiegi polegające naodbudowie objętości za pomocą preparatów kwasu hialuronowego.
— Stosunkowo nową technologią w medycynie estetycznej są laseryfrakcyjne (np. Fraxel Restore), które z powodzeniem stosowane są w celuzarówno odmładzania dłoni jak i likwidowania zmian barwnikowych.– tłumaczy dr Dorota Gierasińska-Gawlik z gabinetu Estina.
O dłonie należy dbać i to od wczesnych lat. Jak we wszystkim bardzoważna jest profilaktyka. W tym celu:
chroń je przed mrozem i upałem, używaj rękawic ochronnych podczas pracy z użyciem detergentów,stosuj kremy do rąk odpowiednio dobrane do warunków atmosferycznych ipory roku,wykonuj cykliczne pilingi lub mezoterapię w gabinetach medycynyestetycznej (już od 20. roku życia).
Źródło: Informacja prasowa Anna Kozera dla gabinetu medycynyestetycznej Estina
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze