Dobroczynna moc olejków
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuOd niedawna coraz większą popularnością cieszą się olejki roślinne, które wchodzą w skład naturalnych kosmetyków stosowanych do pielęgnacji włosów oraz ciała. Ich zaletą jest szybkie wchłanianie się w skórę oraz łatwe przyswajanie. Dzieje się tak dzięki podobieństwu zawartych w nich substancji biologicznie czynnych do tych, które występują w komórkach skóry i włosów.
Olejek jojoba
Najczęściej otrzymywany jest z nasion jojoby z pierwszego tłoczenia na zimno. Ma on konsystencję płynnego wosku w bursztynowym kolorze. Nie posiada zapachu, ale ma za to liczne właściwości, które doceniają właścicielki wrażliwej skóry. Ponadto wspomaga leczenie zapaleń skóry np. w przypadku łuszczycy czy trądziku. Jest także wykorzystywany do odżywiania, nawilżania, natłuszczania i zmiękczania suchych włosów.
Olej rycynowy
Wytłaczany jest z nasion rącznika pospolitego. Jest lepki, gęsty i bezbarwny. Występuje w odżywkach do włosów, tuszach do rzęs, mydłach glicerynowych oraz jako środek konsystencjo-twórczy w kolorowych kosmetykach. Posiada właściwości zmiękczające, wygładzające oraz wzmacniające.
Olej słonecznikowy
Bardzo znany gospodyniom domowym, ale również stosowany w kosmetyce. Jest ceniony za działanie przeciwzapalne, przeciwrodnikowe oraz normalizujące. Wzmacnia bariery naskórkowe, zmiękcza i wygładza skórę oraz włosy, a także jako jeden z nielicznych olejów nie powoduje zatykania porów.
Olej z ogórecznika
Spośród olejów wyróżnia go mocny słodki zapach. Ma właściwości regenerujące. Bardzo korzystnie działa na skórę wrażliwą, popękaną, łuszczącą się i bardzo suchą. Włosy chroni przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, a poza tym bardzo dobrze się spłukuje.
Olej z kiełków pszenicy
Działa zarówno na powierzchnię włosa, ale także na jego wnętrze, regenerując go i wygładzając. Dzięki niemu włosy stają się gładkie i miękkie. Poza tym działa ochronnie przed nadmierną utratą wody oraz promieniowaniem UV.
Olejek arganowy
Ekstrakt z orzechów arganowca. Tłoczony jest na zimno ze świeżych orzechów rosnących na marokańskich drzewach argan. Jest ceniony za liczne właściwości lecznicze. Do jego zalet należy uzdrawianie suchych, splątanych, elektryzujących się włosów. Olejek arganowy nawilża włosy, wzmacnia je i dobudowuje przenikając w ich głębię. To nieocenione działanie olejku zawdzięczamy obecności w nim nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminie E będącej źródłem młodości.
Olejek kamani
Olej z nasion drzewa ati. Ma on najwięcej leczniczych właściwości. Znany jest także z działania przeciwzapalnego, przeciwbólowego oraz antybakteryjnego. Pobudza również regenerację tkanek. Wykorzystywany jest do leczenia chorób włosów oraz skóry głowy. Jego zastosowanie zapewnia nawilżenie, uelastycznienie, odżywienie i odprężenie. Poza tym bardzo dobrze się wchłania. Jego inną zaletą jest przyspieszenie regeneracji naczyń krwionośnych. Kosmetyki zawierające olejek kamani są dostępne na polskim rynku.
Wiedząc o tak bogatej ofercie olejów nie tylko w przemyśle spożywczym, ale ich zastosowaniu w kosmetyce, warto skorzystać z tej różnorodności i cieszyć się bogactwem natury.
Źródło: www.ref-haircare.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze