Laserowa korekcja wad wzroku
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuEuropejskie Towarzystwo Chirurgów Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej ogłosiło rok 2010 Europejskim Rokiem Zabiegów Lasik. Laserowa korekcja wad wzroku została uznana za najbardziej bezpieczną i efektywną metodę, dzięki której w większości przypadków można pozbyć się zarówno okularów, jak i soczewek kontaktowych.
Zastosowanie lasera uwalnia od krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu, dzięki skoncentrowaniu się na rogówce, która jest aż w 2/3 odpowiedzialna za zdolność skupiania promieni świetlnych wpadających do oka. Do zmiany krzywizny przedniej części oka, czyli rogówki, stosowany jest laser excimerowy. Wytwarza on wiązkę promieniowania ultrafioletowego o długości fali 193 nanometry. Doprowadza ona do usunięcia mikroskopijnej warstwy rogówki, co pozwala na jej spłaszczenie lub uwypuklenie. Promienie świetlne, które wpadają do oka, skupiane są na siatkówce, a w efekcie widzenie pacjenta poprawia się. Zabiegi korygowania wad wzroku przeprowadzane są metodami: PRK LASEK, LASIK, EPI-LASIK, SBK- LASIK oraz jedną z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych, od marca 2010 roku przeprowadzaną w Polsce, femtoLASIK.
Istotną rolę w chirurgii refrakcyjnej odegrało zbudowanie w 1975 roku lasera excimerowego. Po raz pierwszy do precyzyjnego modelowania rogówki wykorzystał go dr M. McDonald w Atlancie w roku 1989. Nową metodę nazwano PRK. Jeszcze przed zabiegiem, ale już po znieczuleniu oka usuwa się mechanicznie nabłonek rogówki, a laser działa na jej głębsze warstwy. Trwa to tylko kilkadziesiąt sekund. Sam proces gojenia polegający na pokryciu rogówki nabłonkiem odbywa się w ciągu 2–4 dni. Przez ten czas pacjentowi może dokuczać niewielki ból, ale już po kilku dniach następuje poprawa ostrości widzenia. Zabiegi te są bardzo skuteczne w przypadku krótkowzroczności (do –8,0 D), nadwzroczności (+ 4,0) i astygmatyzmu (do 2,5 D).
Następnym etapem rozwoju chirurgii refrakcyjnej było pojawienie się urządzenia zwanego mikrokeratomem, który umożliwia poziome nacięcie rogówki w zastępstwie procesu usuwania nabłonka. Zakres korygowanych wad jest znacznie większy, w przypadku krótkowzroczności o – 2,0 D, nadwzroczności o + 2,0 D i astygmatyzmu o 2,5 D. Po zabiegu pacjent nie tylko nie odczuwa bólu, ale nawet może szybko wrócić do swoich codziennych obowiązków.
Zabiegi te nie korygują niedowidzenia oraz nie usuwają zmian w siatkówce oka, nie są stosowane w przypadku osłabienia wzroku na skutek procesu starzenia się oka.
Najnowocześniejszy i zarazem najbezpieczniejszy zabieg chirurgii refrakcyjnej wykonywany jest za pomocą lasera femtosekundowego. Laser ten działa w podczerwieni, w ultrakrótkich dystansach, ale o bardzo dużej częstotliwości, bo nawet do 500 kHz. W tym zabiegu płatek tworzony jest wiązką laserową, która sterowana jest przez komputer. Laser femtosekundowy pozwala dokładniej przewidzieć grubość tworzonego płatka niż mikrokeratomy. Dzięki temu tkanka rogówki jest oszczędzana, a to zapewnia większe bezpieczeństwo podczas zabiegów korekcji większych wad wzroku. Dokładność lasera przyczynia się także do zmniejszenia ilości śródoperacyjnych powikłań. Dodatkową zaletą tej metody jest szybsza rehabilitacja oczu oraz dobre samopoczucie pacjenta po zabiegu.
Umożliwia ona precyzyjne korygowanie krótkowzroczności i nadwzroczności (od – 10 do + 6 D) oraz astygmatyzmu (do 5 D).
Więcej informacji na forum www.mavit.com.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze