Zadbaj o kręgosłup
OLGA CHOJNACKA • dawno temuWspółczesne tempo pracy, godziny spędzone za biurkiem przy komputerze, nadwaga spowodowana jedzeniem byle czego i byle jak, to wszystko negatywnie wpływa na zdrowie. Siedzący tryb życia i otyłość osłabiają nasz kręgosłup. Jak o niego zadbać, aby uniknąć bólu i równie bolesnych operacji?
Problemy z kręgosłupem ma coraz większa liczba ludzi, bez względu na wiek. Coraz częściej dotyczy także młodych ludzi. O schorzeniach kręgosłupa mówi się już nawet w kontekście choroby cywilizacyjnej. Żyjąc w biegu, zajęci pracą, zapominamy o własnym zdrowiu, lekceważymy niepokojące objawy, nie dbając o właściwą pielęgnację. W ten sposób osłabiamy kręgosłup, który staje się mniej odporny na urazy i uszkodzenia. Bagatelizując niewielki ból, sami doprowadzamy niejednokrotnie do poważnych chorób, które wiążą się z ryzykiem operacji. Dawid Półgrabia - specjalista Centrum Rehabilitacji Taurus tak wypowiada się na temat chorób kręgosłupa: Ogromny wpływ wywiera na to niezdrowy tryb życia, który prowadzi większość z nas. Powinniśmy od dziecka uczyć prawidłowych zachowań i uczulać na potrzeby naszego kręgosłupa. Zaowocuje to dobrą kondycją i sprawnością fizyczną w dorosłym życiu.
Sposoby na uniknięcie bólu:
fizykoterapia - na uwagę zasługuje krioterapia, czyli leczenie zimnem (od minus 100 do minus 180 stopni Celsjusza). Pod wpływem nagłego ochłodzenia dochodzi do skurczu naczyń, co przyspiesza leczenie, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie;terapia manualna – nastawianie kręgosłupa, aby wyprostować go i zmniejszyć ból, przy tej formie zabiegów zaleca się także serię masaży, aby rozluźnić mięśnie przykręgosłupowe;kinesiotaping - na chore miejsce przykleja się plaster, który stabilizuje kręgosłup, zabezpieczając go przed urazami. Powinno się go nosić około tygodnia. Efekt jest zauważalny bezpośrednio po aplikacji i utrzymuje się także po jej usunięciu. Działa zgodnie z funkcjonowaniem organizmu 24 godziny na dobę i jest dobrze tolerowany przez pacjentów.
Profilaktyka:
terapia energotonowa (Hi ToP) zabezpiecza przed dolegliwościami kręgosłupa i umożliwia w szybki sposób pozbycie się bólu. Polega na przepływie przez ciało prądu elektrycznego i wprowadzaniu do niego prawie sto razy większej dawki energii niż w przypadku klasycznej terapii. Terapia ta może być z powodzeniem stosowana przy bólach kręgosłupa, łokciu tenisisty czy zwyrodnieniach stawów. Może też przynieść ulgę osobom mającym odleżyny, trudno gojące się rany, migrenowe bóle głowy, a także pacjentom po usunięciu węzłów chłonnych;techniki stosowane przy kinezyterapii polegające na wzmocnieniu mięśni przykręgosłupowych i mięśni brzucha, dzięki czemu stworzony zostanie naturalny gorset, który utrzyma kręgosłup w pionowej pozycji i ochroni go przed urazami;magnetoterapia - dzięki wykorzystaniu pola magnetycznego zabieg ma działanie przeciwbólowe, uspokajające, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przyspiesza proces gojenia ran i złamań.
Aby nie odczuwać nieprzyjemnego bólu kręgosłupa, należy o niego dbać, nie wolno lekceważyć żadnych niepokojących objawów. Najlepsze efekty w leczeniu i profilaktyce chorób kręgosłupa uzyskamy poprzez połączone działanie terapii manualnej, elementów fizykoterapii i masażu - mówi Dawid Półgrabia z Centrum Rehabilitacji Taurus.
Źródło: www.CentrumTaurus.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze