Joga kręgosłupa
BEATKA • dawno temuJoga utożsamiana jest głównie ze sposobem na relaks. Nie należy jednak umniejszać jej zalet. Ćwiczenia jogi pozwalają na regenerację organizmu, a właściwie dobrane asany mogą wspierać terapię schorzeń i bólów kręgosłupa. Regularne praktykowanie jogi jest doskonałą profilaktyką całego układu kostnego. Ćwiczenia jogi wyrabiają nawyk trzymania prawidłowej postawy ciała, a także pozwalają przez długie lata cieszyć się doskonałą sprawnością fizyczną.
Kondycja kręgosłupa
Kręgosłup to podstawowy narząd układu kostnego człowieka. Prawidłowo działający zapewnia właściwą sprawność ruchową, jest podporą tułowia, a także ochroną dla rdzenia kręgowego. Urazy kręgosłupa zmniejszają swobodę ruchową, a w skrajnych przypadkach paraliżują całe ciało. Joga kręgosłupa doskonale dba o jego kondycję.
Osoby prowadzące szybki tryb życia, mające stresującą pracę, powtarzające codziennie pewne czynności w tych samych pozycjach ciała rzadko skupiają się na zdrowiu kręgosłupa. Ich zainteresowanie tą częścią ciała ogranicza się do stwierdzenia bólu kręgosłupa. Ból pleców obniża jakość życia, uniemożliwia swobodne poruszanie. Zazwyczaj, żeby uśmierzyć ból krzyża, sięga się po leki przeciwbólowe. Niestety, w ten sposób problem jest jedynie maskowany, a nie leczony. W efekcie schorzenie się pogłębia, a ból nasila.
Joga na kręgosłup
Efekty terapeutyczne jogi:
- normalizacja tonusu mięśniowego – zwłaszcza mięśni posturalnych,
- przywrócenie całkowitej ruchomości danym partiom kręgosłupa,
- przywrócenie prawidłowej długości mięśni,
- przywrócenie prawidłowej ruchomości stawów obwodowych,
- odciążenie stawów,
- poprawa smarowania stawów (ćwiczenia jogi stymulują elementy odpowiedzialne za wytwarzanie mazi, która poprawia ruchomość stawów),
- przywracanie prawidłowej postawy ciała,
- poprawa czucia głębokiego,
- wzmacnianie wszystkich, również osłabionych, grup mięśni,
- likwidowanie napięcia mięśni,
- poprawianie symetrii ciała.
Regularne praktykowanie odpowiednich asan jest działaniem profilaktycznym i leczniczym. Ćwiczenia jogi mogą stanowić uzupełnienie terapii schorzeń kręgosłupa. Ważne jest jednak, by ćwiczenia były wykonywane pod okiem profesjonalisty. Specjalista pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia, które przyniosą korzyści, a nie szkodę. Poszczególne asany działają nie tylko na kręgosłup, ale też na inne organy, które mogą powodować bóle pleców – stawy obwodowe, napięcie mięśni posturalnych, pobudzenie części współczulnej autonomicznego układu obwodowego.
W zajęciach jogi mogą brać udział osoby z zespołem przeciążenia kręgosłupa, osoby z dyskopatią i osoby z bólami krzyża, stawów biodrowych i stawów barkowych. Podczas ćwiczeń na kręgosłup dąży się do przywrócenia elastyczności i ruchomości kręgosłupa. Ponieważ jest to proces stopniowy i zachodzący powoli, konieczna jest regularność i konsekwencja. Intensywność ćwiczeń i zakres ich wykonania muszą być dostosowane do możliwości osoby ćwiczącej. Specjalista dobiera ćwiczenia do rodzaju dysfunkcji kręgosłupa. Osoba ordynująca tego typu ćwiczenia powinna mieć wykształcenie medyczne – fizjoterapeuta, lekarz.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze