Ćwiczenia jogi
MARGERITA • dawno temuCodzienna gonitwa w miejskiej dżungli i coraz szybszetempo życia sprawiają, że zaczynamy szukać sposobu na ukojenie skołatanych nerwów i wyciszenie myśli. Niestety myślimy o tym dopiero, gdy organizm wysyła wyraźne sygnały w postaci chronicznego zmęczenia, przygnębienia, czy bezsenności. Pragniemy wówczas znaleźć cudowne antidotum i jesteśmy w stanie zapłacić górę pieniędzy, aby je dostać. Jednak ukojenie może być w zasięgu ręki, ponieważ ćwiczenia jogi to idealny sposób na rozładowanie stresu, zrzucenie ciężkiego bagażu negatywnych emocji. Zatem, jaki wpływ na kondycję ducha i ciała ma joga?
Zalety jogi
Już od wieków wiadomo, że regularnie uprawiana joga w domu dobroczynnie wpływa na kondycję nie tylko ciała, ale również i ducha. Pozycje jogi, czyli asany, wymagają trochę czasu i cierpliwości, aby je w pełni opanować, ale korzyści są tak ogromne, że warto próbować. Ćwiczenia jogi posiadają trzy zasadnicze zalety. Po pierwsze – przywracają równowagę psychiczną. Po drugie – pomagają wyrzeźbić piękną figurę. Po trzecie – poprawie ulega sprawność fizyczna narządów wewnętrznych organizmu, co przynosi ulgę w różnych chorobach i dolegliwościach.
Podczas wykonywania ćwiczeń jogi organizm zostaje wprowadzany w stan medytacji, która pozwala uspokoić i wyciszyć umysł, a my stajemy się bardziej pogodne i łatwiej nam znieść ciężar obowiązków i natłok problemów dnia codziennego. Kobiety trenujące jogę, łatwiej znoszą życiowe porażki i podchodzą do ludzi i świata z pozytywnym nastawieniem.
Aby oddać się w stan medytacji dla początkujących, rozpocznij od siadu krzyżowego na twardej poduszce. Kręgosłup musi być wyprostowany, a dłonie ułożone luźno na udach, nie napinaj mięśni. Głowa powinna stanowić naturalne przedłużenie kręgosłupa. Zamknij oczy i pozwól myślom odpłynąć gdzieś daleko od siebie, nie skupiaj się na nich. Ciało rozluźniaj powoli, zaczynając od głowy, a kończąc na stopach. Codziennie, na regularną medytację powinnaś poświęcaj minimum 20 minut, a już po kilku dniach odczujesz ogólną poprawę stanu zdrowia, uspokojenie nerwów, zmniejszenie napięć mięśniowych, podniesie się Twoja samoocena, a stany smutku czy lęku powoli znikną. Medytacja jest lekiem na depresję!
Ćwiczenia jogi w domu
Kobiety, które pragną uzyskać zgrabną sylwetkę, również w jodze znajdą ćwiczenia, które je usatysfakcjonują. Odpowiednie asany pozwolą wzmocnić mięśnie brzucha oraz sprawią, że tłuszczyk na udach czy pośladkach zniknie. Bardzo skutecznym i jednocześnie popularnym asanem jest pozycja świecy, która działa nie tylko odprężająco, ale bardzo skutecznie rzeźbi mięśnie brzucha, pleców oraz nóg, a szczególnie mięśnie na udach. Zatem jest to bardzo skuteczny trening na spalanie tłuszczu.
Dzięki jodze można poprawić stan zdrowia organizmu. Aby po ciężkim dniu pracy zaznać odprężenia, wystarczy położyć się na podłodze tuż przy ścianie. Nogi należy oprzeć o ścianę, aby z ciałem tworzyły kąt prosty. Ręce położyć luźno, a pośladkami napierać na ścianę. Po trzech minutach opuścić nogi na podłogę.
Ćwiczenia jogi pomagają przy różnych dolegliwościach, tj. bóle migrenowe. Aby złagodzić ból głowy, do ćwiczeń potrzebne jest krzesło. Usiądź krzyżnie na twardej poduszce, oprzyj czoło o krzesło, a ręce połóż swobodnie na siedzisku. Wytrzymaj tak przez 2 minuty, po czym zmień nogi. Dzięki temu ćwiczeniu ukrwienie mózgu ulegnie poprawie, a mięśnie szyi i barków się rozluźnią.
Jeśli twoim problemem są częste wzdęcia oraz zaparcia, to w tym przypadku joga również niesie ukojenie. Wykonując poniżej opisane ćwiczenie, poprawisz ukrwienie żołądka i jelit oraz przyspieszysz proces trawienia. Połóż się na podłodze z nogami wyciągniętymi do tyłu, ręce zegnij w łokciach i oprzyj ramiona na podłodze na wysokości pach. Powoli na wydechu unoś się do góry z jednoczesnym wypychaniem tułowia do tyłu. Następnie pierś wypchnij do przodu. Bardzo ważne, aby miednica leżała na podłodze, a stopy stykały się palcami i piętami. W takiej pozycji trzymaj tułów przez minutę, potem delikatnie opuszczaj na podłogę, jednocześnie robiąc wydech.
To tylko wybrane podstawowe ćwiczenia jogi. Zasadniczo wymienia się aż siedem grup ćwiczeń w różnych pozycjach. Są to pozycje stojące, siedzące, odwrócone, relaksacyjne, skręty tułowia, wygięcia w różną stronę i skłony. Na początek przygody z jogą warto rozpocząć od najłatwiejszych, czyli od medytacji. Dopiero z czasem urozmaicaj trening o ćwiczenia wymagające większej sprężystości ciała. Kiedy nabierzesz wprawy, z łatwością osiągniesz stan absolutnej harmonii umysłu i emocji, a cielesność stanie się spójna z duchowością.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze