Kalendarzyk małżeński – jaka jest jego skuteczność?
MARICRUZ • dawno temuKalendarzyk małżeński jest dość rozpowszechnioną metodą zapobiegania ciąży. Wybierają ją często pary, które ze względów religijnych nie stosują antykoncepcji hormonalnej i chcą naturalnie zapobiec ciąży oraz kobiety, których organizm nie toleruje hormonów w formie pigułek czy plastrów. Jednak czy taka metoda ma rację bytu? Jaka jest skuteczność kalendarzyka małżeńskiego?
Na czym polega metoda kalendarzyka małżeńskiego?
Metoda Ogino-Knausa polega na odliczaniu dni od spodziewanej miesiączki w celu oznaczenia momentu jajeczkowania. Przykładowo dla cyklu 28-dniowego dni płodne przypadają od 8 do 17 dnia. Jest to informacja dla pary, że w tych dniach należy wstrzymać się od współżycia. Przy cyklach nieregularnych dni płodne oblicza się przez odjęcie od długości najkrótszego cyklu 18 dni, a ostatni płodny dzień przez odjęcie 11 dni od cyklu, który trwał najkrócej. Nie jest to forma antykoncepcji, a naturalna metoda planowania rodziny. Zalecana jest przede wszystkim kobietom o regularnych cyklach, doświadczonym w obserwacji własnego ciała i parom, dla których nieplanowana ciąża nie jest problemem.
Skuteczność kalendarzyka
Metoda kalendarzyka zakłada, że cykl płciowy kobiety jest regularny. To jednak zdarza się niezwykle rzadko. Działanie stresu, nieodpowiednia dieta i zróżnicowana częstotliwość zażywania ruchu i aktywności fizycznej sprawia, że cykl kobiecy nie może chodzić jak w zegarku. Statystycznie na 100 kobiet stosujących tę metodę zabezpieczenia, 15–35 zachodzi w ciążę. Nie jest to więc metoda godna zaufania.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze