Dieta na zimową porę. Jaka?
DANUTA CAPIGA • dawno temuW czasie zimy apetyt zwykle nam dopisuje, mamy ochotę na słodkie przekąski, czekolady, ciasta i tłuste, ciężkie potrawy, a to za sprawą zwiększonego zapotrzebowania energetycznego. Organizm musi utrzymać stałą temperaturę, nawet gdy na dworze mróz, musi wykorzystać zdobyte wcześniej zapasy i przetworzyć energię z pokarmów na ciepło. Stąd ten wzmożony apatyt.
W czasie zimy apetyt zwykle nam dopisuje, mamy ochotę na słodkie przekąski, czekolady, ciasta i tłuste, ciężkie potrawy, a to za sprawą zwiększonego zapotrzebowania energetycznego. Organizm musi utrzymać stałą temperaturę, nawet gdy na dworze mróz, musi wykorzystać zdobyte wcześniej zapasy i przetworzyć energię z pokarmów na ciepło. Stąd ten wzmożony apatyt.
Zimowa dieta powinna być bogata w witaminy i minerały, gdyż one chronią organizm przed bakteriami i wirusami. Musi obfitować w białko i węglowodany złożone. Białko powinno pochodzić z chudego mięsa wieprzowego, wołowego, drobiu, ryb oraz produktów mlecznych.
W zimowej diecie pożądane są zdrowe tłuszcze roślinne z nasion i orzechów jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy, sojowy, z pestek winogron. Zdrowa, zimowa dieta musi także zawierać dużą ilość owoców i warzyw. W prawidłowo skomponowanym jadłospisie istotne są regularne posiłki, co trzy godziny, najlepiej jak jest ich pięć.
Zimowy poranek trzeba rozpocząć od ciepłego posiłku. Śniadanie powinno być wartościowe i sycące. Najlepiej zjeść owsiankę z mieszaniną ulubionych owoców, dodać do niej szczyptę cynamonu i łyżkę miodu. Ci, którzy nie przepadają za słodkimi potrawami, mogą zjeść jajecznicę ze szczypiorkiem, usmażoną np. na oleju rzepakowym. Na drugie śniadanie może być kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z chudą wędliną i warzywami, lub owocowy jogurt czy sałatka owocowa. Głównym posiłkiem powinien być obiad. Tu można zaproponować rozgrzewającą zupę na bazie warzyw z imbirem, ostrą papryką lub pieprzem, mięso lub ryby najlepiej grillowane lub pieczone w piekarniku w folii oczywiście z dużą ilością warzyw surowych lub gotowanych na parze. Kolacja nie może obciążać przewodu pokarmowego, powinna być lekkostrawna i zaspakajać głód na całą noc. Może to być ulubiona sałatka, twarożek z warzywami i jogurtem.
Wprowadzenie kilku modyfikacji w codziennej diecie pozwoli dłużej cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem w zimowe, ponure dni. Warto więc pilnować w swoim jadłospisie, aby nie zabrakło niezbędnych elementów, które poprawią odporność, pomogą w walce z infekcją i nie dopuszczą do przybierania na wadze.
Źródło: informacja prasowa Dominika Szalek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze