Zakażenie chlamydią. Co ci grozi?
ALICJA • dawno temuOdczuwasz ból w podbrzuszu? Często masz parcie na mocz a wizyty w toalecie nie przynoszą rezultatów? Jeśli wystąpiły u ciebie objawy wskazujące na zapalenie cewki moczowej oraz zaobserwowałaś niewielkie wycieki z pochwy może to oznaczać zakażenie chlamydią.
Ryzyko zachorowania
Niestety, zakażenie chlamydią często pozostaje bezobjawowe. Do zakażenia dochodzi drogą płciową. Co więcej, zakażenie chlamydiami jest 10 razy częstsze niż zakażenie rzeżączką. Dlatego pamiętajmy podczas stosunku o prezerwatywie.
Co ci grozi?
W skutek zakażenia może dojść do zapalenia jajowodów, a w konsekwencji do niepłodności. W niektórych przypadkach dochodzi do zapalenia stawów, zapalenia torebki wątrobowej. Jeśli chlamydią zarażona została kobieta w ciąży istnieje 40% szans na to, że zostanie zarażone dziecko. Dlatego kobiety w ciąży badane są w kierunku obecności chlamydii.
Jak sobie radzić?
Niestety, zakażenie chlamydią wymaga wizyty u specjalisty. I niestety, do lekarza musisz udać się razem z partnerem. Na szczęście wczesne stadium zakażenia można wyleczyć w ciągu dwóch tygodni za pomocą antybiotyków. Leczenie wydłuża się, jeśli dojdzie do nawrotów lub powikłań. Do czasu całkowitego wyleczenia należy zachować wstrzemięźliwość. Po trzech miesiącach od rozpoczęcia leczenia wykonuje się badanie kontrolne u obojga partnerów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze