Jak obliczyć dni płodne i niepłodne? Kalkulator, test owulacyjny czy pomoc lekarza?
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuMateriał sponsorowany przez Tantumrosa
Jest kilka sposobów na to, aby obliczyć dni płodne. Można skorzystać z kalkulatora dni płodnych, wykonać test owulacyjny bądź skonsultować się z lekarzem. W określeniu owulacji bardzo pomocna jest obserwacja własnego ciała - choć wymaga to trochę doświadczenia i samodyscypliny.
Obliczanie dni płodnych z pomocą kalendarzyka
Dni płodne to czas, kiedy możliwe jest zajście w ciążę. Teoretycznie występują w połowie cyklu. Kobiety, które miesiączkują regularnie, czyli co 28 dni, mają owulację około 14 dnia cyklu (licząc od pierwszego dnia krwawienia), a dni płodne przypadają u nich na okres pięciu dni wcześniej i pięciu dni później, a więc od 9. do 19. dnia cyklu. Praktycznie jednak kalendarzykowa metoda obliczania dni płodnych nie zawsze się sprawdza. U kobiet miesiączkujących nieregularnie owulacja może przesuwać się w czasie i występować w zupełnie niespodziewanym momencie. Dlatego w takich przypadkach lepiej obliczać dni płodne z pomocą testów owulacyjnych. Kalkulatory dni płodnych, dostępne na różnych stronach internetowych, również mogą być niemiarodajne, mimo że uwzględniają długość cyklu. Bazują na tym samym wzorze, co kalendarzyk, więc jego wyniki bywają niedokładne. Tym bardziej, że owulację mogą przesunąć takie zmiany, jak podwyższona temperatura i gorączka, stres czy zmiana klimatu.
Obliczanie dni płodnych z pomocą testów owulacyjnych
Dostępne bez recepty testy owulacyjne obliczają dni płodne na podstawie stężenia hormonów płciowych — luteiny. Jego podwyższony poziom świadczy o zbliżającej się owulacji. Jajeczkowanie rozpoczyna się 24 godziny potem, gdy luteina we krwi osiągnie najwyższy poziom. Wyniki testów owulacyjnych dają prawie 99% pewność, o ile tylko wykonuje się je prawidłowo. Sposób użycia jest taki sam, jak przy testach ciążowych. W zależności od rodzaju testu — paskowego, strumieniowego, płytkowego — należy w odpowiedni sposób zanurzyć pasek testowy w próbce moczu i odczekać chwilę na wynik.
Różnice pomiędzy testem owulacyjnym a ciążowym są dwie — ten pierwszy raczej nie powinien być wykonywany rano, ale po południu bądź wieczorem, a poza tym zwykle trzeba go powtarzać kilkakrotnie, począwszy od pierwszego dnia spodziewanej płodności. Niemniej jednak to jedna z najlepszych metod obliczania dni płodnych, która skutecznie ułatwia zajście w ciążę bądź przeciwnie — jej uniknięcie.
Obliczanie dni płodnych z pomocą lekarza
Niektóre kobiety starające się o dziecko w obliczaniu dni płodnych korzystają z pomocy lekarza. Ginekolog, aby określić termin owulacji, bierze pod uwagę długość i charakter cyklu, badanie palpacyjne (ocena położenia i twardości szyjki macicy) lub obrazowe (USG), a także subiektywne objawy pacjentki. Na ich podstawie można samodzielnie rozpoznać dni płodne. Wystarczy bacznie przyglądać się własnemu organizmowi.
W obliczaniu dni płodnych bierze się pod uwagę dwa główne czynniki — temperaturę ciała i wygląd śluzu. Zaraz po owulacji, a więc jeszcze w trakcie dni płodnych, ciepłota ciała podnosi się o około 0,2 stopnia. Mierząc regularnie temperaturę, można zauważyć, że w każdym (większości) cykli następuje w pewnym momencie gwałtowny (choć nieznaczny) skok temperatury — i to jest właśnie najlepszy czas na rozpoczęcie starań o dziecko. Jeśli chodzi o wyznaczanie owulacji na podstawie oceny śluzu szyjkowego — podczas dni płodnych wydzielina z pochwy jest przezroczysta i mocno rozciągliwa, a więc zupełnie inna od tej, która pojawia się w pozostałych fazach cyklu. Na dni płodne może wskazywać ponadto ból podbrzusza (ból owulacyjny) oraz niewielkie plamienie (śluz z domieszką krwi). Takie symptomy nie występują jednak u wszystkich. Metodę obliczania dni płodnych należy wybierać samodzielnie, biorąc pod uwagę własne obserwacje, długość cyklu i pracę układu hormonalnego.
Materiał sponsorowany przez Tantumrosa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze