Płodność kobiet
URSZULA ROGALSKA • dawno temu • 2 komentarzeKobieca płodność nie jest stała. Uzależniona jest przede wszystkim od wieku i stanu narządów płciowych. Styl życia, funkcjonowanie w stresie oraz aktywność fizyczna również mogą mieć znaczenie przy płodności. Istotne jest jednak określenie, kiedy ona występuje oraz na jakim jest etapie rozwoju.
Określanie płodności kobiecej
Dzisiejsza medycyna jest rozwinięta do takiego stopnia, że lekarz ginekolog jest w stanie konkretnie odpowiedzieć na pytanie: Ile czasu zostało jeszcze kobiecie na zajście w ciążę? Dokładna analiza stanu narządów płciowych umożliwia dookreślenie ogólnego czasu płodności kobiecej. Podaje się, że już 30-latki mogą mieć problemy z zajściem w ciążę, dlatego tak ważne jest niezwlekanie z chęcią posiadania potomstwa do późnego wieku. Wraz z wydłużonym czasem zapłodnienia zwiększa się ryzyko urodzenia dziecka z wadami płodu. W przypadku 35-letniej kobiety wykrywa się 1:350 przypadków zachorowalności na zespół Downa, a u 40-latki już 1:100. Istotne jest zatem uświadomienie sobie, że najkorzystniejszym okresem (z punktu widzenia biologicznego czasu) na zajście w ciążę jest wiek do 20–25 lat. Innym, stosowanym sposobem na sprawdzenie płodności u kobiet jest określenie występowania fazy owulacji w całym cyklu miesiączkowym. Wyróżnia się trzy fazy:
- faza niepłodności względnej – jest fazą niestałą, bo uzależnioną od długości trwania całego cyklu;
- faza płodności – trwa kilka dni z uwagi na kilkudniowe przeżywanie plemników w śluzie macicy, jednak uwolnienie się jajeczka z jajnika występuje na okres 24 h;
- faza niepłodności (lutealna) – liczona od obumarcia komórki do miesiączki i jest to najczęściej okres 14 dni.
Kolejnym sposobem wykrywania płodności u kobiety jest analiza swoich upławów, temperatury w pochwie, ogólnych reakcji organizmu i inne.
Co może zwiększyć płodność kobiecą?
Codzienność ma ogromne znaczenie dla zdrowia i ogólnego stanu psychofizycznego kobiety. Ważne jest zatem przeanalizowanie swojego trybu życia i w przypadku planowania dziecka pomyślenie o:
- Odpowiednio zbilansowanej diecie bogatej w składniki mineralne i witaminy przy jednoczesnym odstawieniu nadmiernego picia kawy;
- Zwolnieniu trybu życia – codzienna gonitwa powoduje, że kobieta nierzadko niesystematycznie się odżywia, a dodatkowo mało sypia i żyje w ciągłym stresie;
- Odstawieniu używek w postaci alkoholu i nikotyny;
- Systematycznej dbałości o swoje ciało zarówno pod względem wzmocnienia go ćwiczeniami fizycznymi, jak i uspokojenia technikami relaksacyjnymi;
- Skontrolowaniu ciała pod względem zdrowotnym – wykrycie wszelkich nieprawidłowości zdrowotnych i szybka interwencja lekarska pozwolą zwalczyć choroby i odpowiednio przygotować ciało do dalszej próby starania się o dziecko.
Przeanalizowanie swojego życia pod względem zdrowotnym, emocjonalnym i organizacyjnym może mieć silne znaczenie przy płodności kobiet. Odpowiednie przygotowanie, ale i dokładne skontrolowanie swojego trybu życia potrafi nierzadko wiek płodności nieco wydłużyć. Dlatego też tak ważne jest systematyczne dbanie o swój organizm.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze