Czy problemy z płodnością można przewidzieć?
REDAKCJA • dawno temuMasz wspaniałego partnera i czujesz się gotowa na dziecko? Być może uda ci się zajść w ciążę w ciągu kilku najbliższych miesięcy, a stres związany ze spadkiem płodności będziesz znać tylko ze słyszenia. Wiek poniżej 35 lat i dobry stan zdrowia będą działać na twoją korzyść, ale niczego nie zagwarantują - swoje realne szanse na zostanie mamą poznasz dopiero wtedy, gdy zaczniesz starać się o dziecko. Do tego czasu możesz jedynie zgadywać, czy jesteś w stanie zajść w ciążę.
Czy problemy z płodnością są dziedziczne?
Coraz więcej par doświadcza trudności z poczęciem dziecka, w związku z czym z systematycznie zwiększa się liczba kobiet, które mają w rodzinie przypadki niepłodności. Jeśli jesteś jedną z nich, masz prawo zastanawiać się, czy obniżenie płodności u sióstr lub bliskich kuzynek nie świadczy o niekorzystnych predyspozycjach przenoszonych z pokolenia na pokolenie. Odpowiedź na to pytanie nie jest niestety jednoznaczna — mimo iż większość problemów z płodnością nie jest dziedziczna, niektóre przyczyny niepłodności mogą występować w przyszłości także u dzieci.
Do chorób i zaburzeń, które mogą dotknąć członków tej samej rodziny zalicza się endometriozę oraz — u części kobiet — problemy z owulacją, na przykład zespół policystycznych jajników (PCOS). Warto przy tym podkreślić, że zaburzenia jajeczkowania nie zawsze są dziedziczne, a ich przyczyny są często złożone lub nie do końca znane. O rodzinnych predyspozycjach do niepłodności nie można natomiast mówić w przypadku niskiej rezerwy jajnikowej lub słabej jakości komórek jajowych.
Czy regularny cykl jest gwarancją płodności?
Miesiączki pojawiające się w takich samych odstępach czasu to zawsze dobry znak, świadczą bowiem o ogólnym zdrowiu organizmu i ułatwiają zaplanowanie poczęcia (wyznaczenie najbardziej płodnych dni w miesiącu to pierwszy krok do starań o dziecko). Regularne krwawienia nie dają stuprocentowej pewności, że próby poczęcia przyniosą rezultat od razu, ale z całą pewnością znacznie ułatwiają uzyskanie ciąży .
Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się, gdy miesiączki są nieregularne lub czasem zanikają na wiele miesięcy — zaburzenia cyklu miesiączkowego sugerują obecność problemów zdrowotnych, które mogą niekorzystnie wpływać na płodność kobiety. Oczywiście nie są one jednoznaczne z niepłodnością, ale nie wolno ich lekceważyć, zwłaszcza że niektóre schorzenia nie tylko utrudniają zajście w ciążę, ale także mogą spowodować nieprawidłowy rozwój płodu lub przedwczesny poród.
Niepłodność przestała być tematem tabu, a o metodach jej leczenia mówi się dużo nie tylko w mediach. W związku z tym można odnieść wrażenie, że z problemem niepłodności zmaga się co druga para, mimo iż w rzeczywistości zaburzenia płodności występują u około 20% par w wieku rozrodczym. Co warte podkreślenia, podejrzenie niepłodności nie pojawia się od razu, lecz po sześciu (gdy masz co najmniej 35 lat) lub dwunastu miesiącach (wiek poniżej 35 lat) regularnych, ale bezskutecznych starań o zajście w ciążę. Warto wówczas udać się do lekarza specjalizującego się w leczeniu zaburzeń płodności — wysokiej klasy specjaliści z reguły są zatrudnieni w klinikach leczenia niepłodności takich jak InviMed. Trzeba mieć na uwadze, że zwykli ginekolodzy nie mają wystarczającej wiedzy i doświadczenia, aby zdiagnozować niepłodność i zaplanować skuteczne leczenie.
Źródło: notka pr
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze