Jeść to, co praprzodkowie
MAŁGORZATA GRUDZIŃSKA • dawno temuDietę zgodną z grupą krwi mogą zakwestionować ci, którzy odżywiają się wbrew jej regułom i pozostają w doskonałym zdrowiu - przecież, jeśli nawet jemy wszystko, ale z umiarem, na pewno nie zrobimy sobie krzywdy. Są jednak takie osoby, które po przestawieniu się dietę zalecaną ich grupie krwi odczuły poprawę samopoczucia, straciły zbędne kilogramy, a ich problemy gastryczne uległy złagodzeniu.
Krew to płyn życia. Znajomość swojej grupy krwi jest bardzo ważna, gdy zachodzi potrzeba transfuzji transfuzji, czy też ustalenia ojcostwa. Na co dzień jednak grupa krwi wydaje się nie odgrywać większej roli.
Często oglądamy się wstecz na swoich przodków zastanawiając się, jak się odżywiali i skąd wiedzieli, jaka żywność im służy, a jaka im może zaszkodzić. Otóż dowiedziono, że nieświadomie wybierali produkty zgodne ze swoją grupą krwi. W dzisiejszych czasach zbyt mało uwagi poświęcamy temu, czy dany pokarm jest dla nas odpowiedni. Jednakże, jeśli się głębiej zastanowimy nad tym, jak się odżywiamy, to okazuje się, że ponosimy główną odpowiedzialność za to, że jesteśmy przemęczeni, podatni na infekcje, często dopada nas ból głowy, miewamy przykre reakcje alergiczne, zaparcia, hemoroidy, zgagi, podwyższony poziom cholesterolu, grozi nam choroba wieńcowa itp. itd.
Dlaczego grupa krwi wyznacza dietę?
Krew zawiera przekaz genetyczny nie tylko o temperamencie, sposobie zachowania, ale i o sposobie odżywiania naszych przodków. Te cechy wykształcone u praprzodków są przekazywane współczesnemu człowiekowi.
Najszybciej, bo 50 tysięcy lat temu, wykształciła się grupa 0 u naszych praprzodków oraz Neandertalczyków. Charakteryzuje się ona silnym systemem odpornościowym. Neandertalczycy byli myśliwymi polującymi na zwierzynę, ich układ trawienny był więc przystosowany do spożywania mięsa, które było bardzo dobrze wykorzystywane przez organizm. Analizując ich sposób żywienia, współcześni ludzie mający grupę krwi 0 i chcący dostosować się do diety zgodną ze swoją grupa krwi, powinni spożywać wołowinę i baraninę oraz owoce morza i ryby; okonie, dorsze, jesiotry, halibuty, pstrągi tęczowe. Z warzyw najbardziej wskazane są: brokuły, cebula czerwona, papryka, czosnek, karczoch, pietruszka, por i rzepa. Z owoców: śliwki i figi. Takim osobom służą herbaty na bazie imbiru, mięty pieprzowej, lipy i owocu dzikiej róży. „Zerówkom” odradza się spożywanie mięsa wieprzowego, gęsiego, kawioru i łososia wędzonego. Powinni oni również unikać nabiału, roślin strączkowych, białej i czerwonej kapusty, brukselki, kalafiora, kukurydzy, ziemniaków, mandarynek, pomarańczy, truskawek, kokosów oraz ograniczać w miarę możliwości produkty z mąki pszennej.
Między 25 a 15 tysiącleciem p. n. e. powstała grupa krwi A. Wtedy nasi przodkowie opanowali umiejętność uprawy roślin, co pozwoliło im porzucić zbieractwo i łowiectwo jako główny sposób zdobywania żywności. Białko roślinne pozyskiwane z warzyw zastąpiło w dużej mierze to, które dostarczało upolowane mięso, dlatego osoby z tą grupą krwi dobrze przyswajają białko roślinne i są najlepiej predestynowane do diety wegetariańskiej. Jednak ludziom mającym grupę krwi A służy też białe mięso (drób poza gęsią) i ryby (poza łososiem i węgorzem). Zaleca się im soki ananasowy, grejpfrutowy i wiśniowy. Zboża i rośliny strączkowe są dla nich stworzone. Z warzyw niewskazane są: biała i czerwona kapusta, bakłażan, papryka, pomidory i czarne oliwki a z owoców: banany, melon i mango.
Między 15 a 10 tysiącleciem p.n.e. w Azji centralnej rozwinęła się kolejna grupa krwi - B. Jej posiadacze przenosili się z miejsca na miejsce prowadząc koczowniczy tryb życia i pędząc przed sobą duże stada zwierzyny. Osoby, które odziedziczyły tę grupę krwi są odporne na stres, rzadko zapadają na choroby serca i nowotwory. Są też bardzo kochliwe i nad wyraz zazdrosne. Zalecana dla nich dieta powinna być bardzo urozmaicona. Dobrze, gdy jest bogata w mięso z dziczyzny, królika, ryby – najlepiej oceaniczne, produkty mleczne, jaja, owoce i warzywa. Te osoby powinny za to unikać wieprzowiny i drobiowego mięsa (poza indykiem), owoców morza, orzechów i pestek, soczewicy, kukurydzy, gryki, żyta, pszenicy i jęczmienia (oraz przetworów z nich), dyni, oliwek, pomidorów, rzodkiewek i rabarbaru.
Na skutek wymieszania się ludów z grupami krwi A i B, we wczesnym średniowieczu pojawili się ludzie z grupą krwi AB, którzy obecnie stanowią tylko 5% populacji ziemskiej. Osoby te sprawiają wrażenie zagadkowych, są dobrze zorganizowane, ale gdy owładną nimi uczucia, tracą nad sobą kontrolę i odstępują od słusznych decyzji. Produkty dozwolone dla posiadaczy najrzadszej grupy krwi to: baranina, mięso królicze, owoce morza, tuńczyk, dorsz, łosoś, karp i śledź, część produktów mlecznych, zwłaszcza jogurt, kefir, chuda kwaśna śmietana, chude mleko, większość serów (oprócz brie i camemberta), przetwory sojowe, wszystkie warzywa poza papryką i rzodkiewkami, większość owoców, zboża i przetwory zbożowe: ryż, owies, proso, jęczmień, pszenica, choć w ograniczonych ilościach, orzechy włoskie i orzeszki ziemne, oliwa z oliwek. Osoby z grupą AB powinny unikać: wołowiny, wieprzowiny i drobiu (poza indykiem), z ryb — bieługi i flądry, masła, pełnego mleka, gryki i kukurydzy, z owoców — bananów, gruszek, pomarańczy i rabarbaru.
Dla kogo dieta zgodna z grupą krwi?
Dieta zgodna z grupą krwi jest zatem jedną z propozycji jak zdrowo się odżywiać. „To, co dla jednego człowieka jest pokarmem, dla innego jest trucizną” (Lukrecjusz, 50 lat p.n.e.).1. „Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi", dr Peter J. D’Adamo i Catherine Whitney
2. Pismo studentów SGGW „3Ż”
3. Materiały wykładowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze