Cynk w jedzeniu
BEATKA • dawno temuCynk jest niezbędny dla człowieka, by jego organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Pierwiastek ten bierze udział w niemal wszystkich procesach życiowych. Jeszcze niedawno wiedza na temat cynku była znikoma. Obecnie, liczne badania potwierdzają ważną rolę cynku. Pierwiastek współuczestniczy w metabolizmie komórkowym, wpływa na pracę enzymów trawiennych, wspomaga gojenie ran, leczy depresję, zmniejsza agresję. Cynk można znaleźć w kapuście, ogórkach, selerze, zielonym groszku.
Źródło cynku
Najwięcej cynku znajduje się w kapuście, ogórkach, selerze, zielonym groszku. Warzywa można włączyć do codziennej diety. Osoby lubiące owoce morza nie powinny narzekać na niedobory cynku, gdyż dużo tego pierwiastka znajduje się w skorupiakach i mięczakach (ostrygach, małżach). Ponieważ cynk jest składnikiem spermy, przyjęto nazywać małże lub ostrygi afrodyzjakami. Po zjedzeniu owoców morza zwiększa się ilość cynku w spermie i prostacie. W związku z tym jądra wytwarzają więcej testosteronu. Cynk nie tylko podnosi poziom libido, ale też pomaga leczyć bezpłodność u mężczyzn.
Niedobory cynku pojawiają się dość często. Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że cynk w jedzeniu trudno się wchłania do organizmu. Na niedobory cynku narażone są najbardziej osoby znajdujące się na diecie wegetariańskiej. Suplementy diety również nie rozwiązują do końca problemu. Pierwiastki i witaminy są lepiej przyswajalne w postaci naturalnej. Codzienne zapotrzebowanie na cynk mieści się w granicach: 15–30 mg. W 100 g ostryg znajduje się 63 mg cynku. Z kolei 100 g wątroby dostarcza raptem 3 mg cynku. A warto przy tym zaznaczyć, że wątroba również uznawana jest za znaczne źródło pierwiastka.
Przyswajalność cynku zmniejsza się pod wpływem:
- alkoholu,
- mleka i przetworów mlecznych,
- cukru,
- dużych ilości błonnika.
Cynk znajduje się też w warzywach strączkowych, produktach zbożowych z pełnego przemiału, orzechach (ziemnych, pekanowych), pestkach słonecznika i dyni, kiełkach pszenicy. Warzywa gotowane tracą dużo cynku, dlatego najlepiej jest jeść je w postaci nieprzetworzonej (skropione oliwą z oliwek).
Rola cynku w organizmie
Dieta dla zdrowia musi być bogata w mikroelementy. W codziennym pożywieniu nie może zabraknąć cynku. Jaką rolę pierwiastek ten pełni w organizmie? Cynk:
- współuczestniczy w metabolizmie komórkowym,
- wpływa korzystnie na pracę enzymów biorących udział w przemianie białkowej i węglowodanowej,
- zwiększa tempo gojenia ran,
- zmniejsza objawy depresji,
- minimalizuje stany agresji,
- umożliwia prawidłowy wzrost,
- wpływa na stan skóry, włosów, paznokci i kości,
- wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego,
- wchodzi w skład spermy,
- kumuluje się w gruczole krokowym,
- znajduje się w insulinie produkowanej przez trzustkę.
Osoby cierpiące na niedobór cynku mogą mieć problemy z koncentracją i pamięcią, choroby skóry (np. trądzik młodzieńczy), mogą zmagać się z nadmiernym wypadaniem włosów. Drożdże na trądzik to jedno z najczęstszych zaleceń. W drożdżach znajduje się dużo cynku, w związku z tym maseczki na trądzik z drożdży pomagają pozbyć się wyprysków. Cynk zmniejsza rozwój bakterii.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze