Skurcze nóg
BEATKA • dawno temuSkurcze nóg to dolegliwość, wydawałoby się, kosmetyczna. Nic bardziej mylnego. Zdarzają się lekkie skurcze mięśni łydek, które nie wpływają znacząco na jakość życia. Częściej jednak występują mocne i silne skurcze, którym towarzyszy mocny ból. Skurcz ustępuje dopiero po rozmasowaniu lub chwilowym odpoczynku. Zapobieganie skurczom nóg jest możliwe dzięki działaniom profilaktycznym: odpowiedniej diecie i regularnym treningom. Skurcze mogą sygnalizować rozwijającą się chorobę: żylaki nóg lub miażdżycę naczyń.
Niewłaściwy styl życia
Jeżeli skurcze są dolegliwością nocną, ich przyczyną może być zła dieta. Niewłaściwe odżywianie prowadzi do zaburzeń gospodarki kwasowo-zasadowej oraz mineralnej krwi. Zubożenie krwi następuje pod wpływem niektórych leków moczopędnych, środków odchudzających, picia kawy. Żeby pozbyć się nieprzyjemnych skurczy nóg, warto odstawić leki i kawę. Zamiast tego należy przyjmować produkty wzbogacone w wapń i magnez.
Skurcze pojawiają się, gdy dochodzi do przeciążenia mięśni. Podczas wykonywania intensywnego treningu (jazda na rowerze, bieganie), należy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wody. Niekiedy przydają się napoje izotoniczne. Kiedy złapie cię kurcz mięśni, postaraj się energicznie wymasować bolące miejsce.
Żylaki i zmiany miażdżycowe
Skurcze mięśni nóg, połączone z uczuciem ciężkości i opuchlizną nóg nasilającą się zwłaszcza wieczorem, to pierwsze objawy żylaków. Ta mało przyjemna dolegliwość jest dość częsta. Żylaki pojawiają się też u mężczyzn, nie jest to przypadłość typowo kobieca. Choroba ma podłoże genetyczne. Niemniej jednak, dziedziczy się skłonności, a nie główną dolegliwość. Dlatego tak ważna jest profilaktyka żylaków. Żeby uchronić się przed tymi mało estetycznymi znamionami na nogach, należy poznać ich przyczyny.
Przyczyny żylaków to najczęściej: siedzący styl życia (często wymuszony charakterem pracy), częste stanie (np. praca w zakładzie fryzjerskim lub praca ekspedientki w sklepie), noszenie butów na obcasie, zakładanie nogi na nogę. Powstawaniu żylaków sprzyjają też niewłaściwa dieta i uzależnienie od papierosów. Niezdrowy jest też brak ruchu.
Jak uchronić się przed żylakami? Najlepsza profilaktyka żylaków to ćwiczenia i aktywność fizyczna. Zacznij biegać, częściej korzystaj z roweru (zacznij jeździć rowerem do pracy), naucz się pływać. Możesz wykonywać ćwiczenia w pracy w pozycji siedzącej (ruszanie palcami, napinanie mięśni łydek). W celach profilaktycznych zadbaj o dietę i nawyki zdrowotne. W tym celu żuć palenie (nikotyna powoduje kruchość naczyń krwionośnych), jedz więcej produktów bogatych w błonnik i witaminy C, PP (dzięki nim uszczelnisz ścianki naczyń krwionośnych). Ciepło nie sprzyja poprawnemu przepływowi krwi w żyłach, dlatego też zrezygnuj z korzystania z sauny, zamiast depilacji na gorąco wybierz inny sposób, unikaj solarium.
Skurcze mięśni nóg mogą być sygnałem rozwijającej się miażdżycy. Charakterystyczne dla tej choroby są skurcze obejmujące całe nogi oraz towarzyszący im ból w obrębie ud lub bioder. Ból jest zazwyczaj tak silny, że uniemożliwia sprawne poruszanie się. Żeby zapobiegać zmianom miażdżycowym, należy wprowadzić lekkostrawną dietę i zacząć uprawiać sport.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze