Dlaczego warto pić herbatę?
11. Herbata zielona
Jak dowodzą badacze, polifenole znajdujące się w tej herbacie mogą odgrywać ważną rolę w zapobieganiu wielu schorzeniom, takim jak nowotwory. W innych badaniach udowodniono, że regularne spożywanie naparu może chronić przed śmiercią w wyniku chorób serca lub udaru, a także hamować utratę zdolności poznawczych. Używanie zielonej kompresu pomaga zredukować przebarwienia spowodowane trądzikiem.
10. Herbata rumiankowa
Picie herbaty z rumianku lub sporządzenie rumiankowej kąpieli to doskonale znane metody na stres. Dzięki właściwościom uspokajającym, napar pomaga w terapii bezsenności i innych zaburzeń snu. Do tego, filiżanka herbaty miętowej złagodzi skurcze menstruacyjne, poranne mdłości i zahamuje wzrost bakterii powodujących wrzody żołądka.
9. Herbata cytrynowa
Jej spożywanie najwięcej korzyści przynosi alergikom – redukuje objawy, takie jak kaszel i katar. Aby wzmocnić efekt leczniczy, do naparu dodać można anyż, szałwię lub koper. Herbata cytrynowa pomaga także w terapii przeziębień – obkurcza obrzękniętą tkankę gardła.
8. Herbata ze skórki pomarańczy
Napar ten pomoże w terapii biegunki. Wystarczy zalać drobno posiekaną skórkę pomarańczy wrzątkiem, przykryć filiżankę i zaparzać aż do ostygnięcia. Następnie należy odcedzić herbatę i dosłodzić miodem.
7. Herbata tymiankowa
Tymianek jest silnym przeciwutleniaczem, który może redukować stan zapalny i ból wśród pacjentów cierpiących na reumatyzm. W połączeniu z miętą, napar stanowi receptę na ból zatok.
6. Herbata czarna
Jest ona źródłem taniny, czyli związku o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych. Dzięki zdolności wspomagania absorpcji płynów w organizmie, wspomaga terapię biegunek i wzdęć. Wilgotna torebka po herbacie może złagodzić obrzęk w obrębie ran, użądleń i ukąszeń, a także pomóc w przypadku bólu zęba czy zapalenia spojówek.
5. Herbata miętowa
Stymuluje ona trawienie i pomaga w przypadku zaparć, nudności i wymiotów. Herbata miętowa może także zwalczać ból gardła i zatok, a także relaksować obolałe stopy.
4. Herbata imbirowa
Imbir doskonale znany jest ze swoich właściwości leczniczych, w szczególności jeżeli chodzi o niestrawność i biegunkę, a także przeziębienia i grypę. Pomaga także zwalczyć bakterie przyczyniające się do wrzodów żołądka. Wiele osób potwierdza, że herbata ta łagodzi poranne mdłości, skurcze miesiączkowe, chorobę lokomocyjną i objawy kaca.
3. Herbata z czarnego pieprzu
Czarny pieprz pobudza krążenie krwi i pracę mięśni, podczas gdy miód wspomaga terapię kaszlu. Aby przyrządzić ten nietypowy napój, zmieszaj 1 jedną łyżeczkę świeżo zmielonego pieprzu i 2 łyżki miodu w filiżance, a następnie zalej wrzącą wodą i zaparzaj przez 15 minut.
2. Herbata szałwiowa
Szałwia ukoi bolące gardło i przywróci głos. Do tego zwalczy bakterie, wirusy i grzyby oraz złagodzi nocne pocenie wśród kobiet przechodzących menopauzę.
1. Herbata z mniszka lekarskiego
Wykazuje ona działanie przeczyszczające i stymuluje krążenie krwi w obrębie nerek, usprawniając oczyszczanie organizmu. Picie tego naparu pobudza trawienie i ułatwia wydalenie niewielkich kamieni nerkowych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze