Mit wody mineralnej. Jaką pić wodę?
REDAKCJA KAFETERII • dawno temu • 2 komentarzeLatem pragnienie mamy coraz większe. Zazwyczaj chce nam się pić bardziej niż zimą. Jest to dobry czas, by spróbować wyrobić sobie nawyk picia wody. Bo wodę musimy pić codziennie, w określonych ilościach. Dlaczego jest to takie ważne, jaką wodę powinniśmy pić i dlaczego powinna to być woda w szklanych butelkach, piszą w książce Na Zdrowie! Jan Pokrywka i Filip Żurakowski.
Woda. W jakim celu pijesz wodę?
Człowiek powinien wypijać 1 – 2 l wody dziennie – oprócz tej, którą dostarcza swemu organizmowi w postaci zupy, herbaty, kawy. Woda jednak wodzie nierówna. Jaką wodę powinieneś pić? Powszechnie uważa się, że bardzo zdrowa jest woda mineralna. Otóż jest to przekonanie mijające się z prawdą. Postaw sobie pytanie: w jakim celu pijesz wodę? W celu dostarczania organizmowi minerałów? Nie! W celu przepłukiwania tkanek. Jeśli zaś chodzi o minerały, to niektórych mamy za mało, a niektórych za dużo. Większość ludzi ma za mało magnezu. U człowieka, który ma za mało magnezu, na jego miejsce ustrój wbudowuje wapń. Konsekwencją tego jest wapnienie i usztywnianie tkanek. Wiedzie to do tego, że stopniowo taki człowiek staje się „wapniakiem”. Wskutek nadmiaru wapnia wszystko w nim staje się nieelastyczne i sztywne. Nadmiar minerałów w organizmie prowadzi do zatorów i zakrzepów, a to może wywołać nagły zgon. Takie nagłe zgony zdarzają się na przykład u znakomitych sportowców.
Więc co robić? Jaką pić wodę?
Co robić? Przepłukiwać swój organizm tymi dwoma litrami wody dziennie. Ale jaka to ma być woda? Odpowiedź brzmi: woda o niskiej mineralizacji (czyli o niskiej zawartości minerałów). Tylko taka woda może przepłukiwać Twoje tkanki i wypłukiwać z nich nadmiary niektórych substancji. Skąd wziąć taką wodę? Taką wodę dają filtry działające na zasadzie odwróconej osmozy.
Filtry do wody
Żyjemy w realiach, które się bardzo zmieniły i nadal (jeszcze szybciej) się zmieniają. Zmienia się otoczenie, zmieniają się nasza wiedza i możliwości techniczne. Dawniej tak dokładnie nie badano wody. Woda, która nie zawierała bakterii i mechanicznych zanieczyszczeń, była uważana za dobrą. Ale dziś jest mnóstwo tak zwanych śladowych zanieczyszczeń, które bez problemu przedostają się przez najczęściej stosowane filtry piaskowe. Jeszcze pod koniec XX wieku nie stosowano powszechnie do filtrowania wody techniki odwróconej osmozy. Teraz mamy już niedrogie filtry działające na tej zasadzie.
Woda w plastikowej butelce
Na zdrowotne właściwości wody ogromny wpływ ma opakowanie, czyli butelka, w której ta woda jest przechowywana i sprzedawana. Naukowcy z Harwardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego (Harvard School of Public Health) oraz Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie nad Menem wykazali, że woda z plastikowych butelek jest niebezpieczna dla zdrowia. Z plastiku, którego użyto do produkcji butelek, przenikają do wody różne substancje chemiczne, a niektóre z nich są bardzo szkodliwe. Hamują one aktywność hormonów płciowych męskich i żeńskich. Wprowadzają w ten sposób zamęt w układzie hormonalnym. Skutkiem jest słabość plemników u mężczyzn, osłabienie potencji, słabość mięśni, u kobiet zaburzenia hormonalne i bezpłodność. Może to mieć także związek z plagą nowotworów. Jeśli ingeruje się w układ hormonalny, procesy zdrowienia są osłabione i wygrywa rak.
Dotyczy to nie tylko wody. Plastikowe butelki podbijają coraz to nowe obszary. Sprzedaje się w nich soki, napoje owocowe, mleko, piwo, a nawet napoje dla niemowląt. Do rzadkości należą firmy, które trzymają się szklanych butelek. Najbardziej szkodzi woda lub napój z butelki plastikowej użytej po raz pierwszy, bo wtedy do płynu przenika najwięcej substancji z plastiku. Przy kolejnych zastosowaniach tej samej butelki zawartość toksycznych substancji coraz bardziej maleje. Napoje owocowe i mleczne sprzedawane są także w kartonowych pudełkach wyściełanych od wewnątrz warstewką plastiku, która powoduje, że dla zawartości pudełka efekt jest podobny jak w przypadku plastikowych butelek.
Powróćmy do butelek szklanych
Dawniej butelki szklane były wykorzystywane wielokrotnie. Przed laty szeroko funkcjonowały punkty skupu szklanych butelek. Obecnie taki recykling jest bardzo utrudniony poprzez wysokie wymogi sanepidu dotyczące mycia butelek. Proces mycia staje się w ten sposób bardzo drogi, dlatego punkty skupu znikają i recykling zamiera.
Wniosek z powyższych rozważań? Jednym z czynników odblokowania procesu zdrowienia może być rezygnacja z korzystania z plastikowych butelek i przejście wyłącznie na butelki szklane.
Dowiedz się więcej: Dlaczego lepiej zrezygnować z plastikowych pojemników?
Woda doskonała
Okazuje się, że najlepsza woda do picia to woda przegotowana. Dlaczego? Woda w naturze (nieprzegotowana) ma właściwości ziemi — wyziębiające. Na co dzień potrzebujemy wody obojętnej, czyli energetycznie zrównoważonej. Woda podczas gotowania zostaje zrównoważona energią ognia, co zmienia jej charakter z wyziębiającego na obojętny. Taka woda wzmacnia pozytywne działanie leków i pożywienia.
Doskonała woda powinna być krystalicznie czysta, energetycznie zrównoważona i mieć naturalną strukturę cząsteczkową.
Krystalicznie czystą wodę znajdziemy dziś wyłącznie w wysokich partiach gór, gdzie powyżej ujęć wody nie ma już pól uprawnych. Jeśli z konieczności korzystasz z innej wody i nie chcesz zaśmiecać swego ustroju nieprzewidywalnymi związkami chemicznymi — zastosuj filtr osmotyczny. Uwaga: jeśli masz w kranie dobrą wodę, z dobrego ujęcia (na przykład ze studni głębinowej), przebadaną, niezawierającą nadmiernej ilości zanieczyszczeń — nie musisz stosować filtra.
Woda źródlana lub ze studni głębinowych ma naturalną strukturę cząsteczkową. Ta struktura może być uszkadzana w trakcie produkcji wód butelkowanych. Woda energetycznie zrównoważona to woda przegotowana.
Wprowadź to w życie
• Wypijaj 1 – 2 l dziennie wody doskonałej w celu przepłukiwania tkanek, usuwania z nich zanieczyszczeń i nadmiaru minerałów
• Taką wodę przegotuj i pij kilka razy dziennie po szklance, przynajmniej 5 szklanek dziennie.
• Kupuj i przechowuj napoje wyłącznie w szklanych butelkach lub słoikach.
• Rób wszystko, aby utrzymywać na co dzień wysoki poziom energii organizmu, co sprawi, że będziesz z ochotą i radością przystępował do pracy, która jest Twoim życiowym powołaniem.
Artykuł stanowi fragment książki "Na zdrowie! Jak osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu" autorstwa Jana Pokrywki i Filipa Żurakowskiego.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze