Picie wody a odchudzanie
DAMIESA • dawno temuIlość wody zalecana przez dietetyków może przerażać, a widok wielkiej butli skutecznie zniechęcać. Mimo porad dietetyków, nie każdy stosuje się do naczelnej zasady zdrowia i szczupłej sylwetki, czyli picia co najmniej 1,5 l niegazowanej wody w ciągu dnia. Zazwyczaj bagatelizujemy to. Dlaczegopicie wodymineralnejjest tak ważne w naszej codziennej diecie i z jakimi dolegliwościami świetnie sobie radzi? Oto kilka faktów na ten temat.
Woda… na zdrowie!
Nie bez powodu mówi się „woda to źródło życia”. Od niej zależy nasze zdrowie, a brak wystarczającej ilości płynów, może z czasem doprowadzić do poważnych schorzeń. Woda rozprowadza po naszym ciele składniki odżywcze, reguluje temperaturę ciała i wpływa na prawidłowe ciśnienie. Warto też sięgać po jej lecznicze odmiany.
Uzupełnienie płynów
W czasie upałów tracimy sporo wody, dlatego tak ważne jest jej systematyczne uzupełnianie. Pocąc się, pozbywamy się ponad 2 litrów dziennie! Wydalana jest z moczem, ale także poprzez wilgoć ciała. Jeśli w sezonie letnim nie będziemy dostarczać odpowiedniej ilości płynów, to nasz organizm w krótkim czasie może się odwodnić, a to z kolei zaprocentuje szybszym pojawianiem się zmarszczek, utratą blasku włosów i niezdrowym kolorytem cery. Pamiętajmy, że zalecenie o wypijaniu 1,5 l płynów dziennie mówi o dostarczaniu organizmowi wody w czystej postaci. Nie łudźmy się zatem, że popijając kolorowe napoje gazowane, herbatę czy „wyskokowe” drinki uzupełnimyniedobór płynów.
Jak się przekonać do spożywania wody?
W tym przypadku dobrym pomysłem jest "oszukanie oka", np. poprzez dzielenie porcji wody na raty. Możesz zatem nosić ze sobą małą buteleczkę i sięgać po nią tak często, jak tylko poczujesz pragnienie, a następnie uzupełniać ją od nowa. Tym sposobem nie będziesz czuła, że wypijasz jej aż tak dużo, jak początkowo się zdawało. Jeśli nie jesteś w stanie zmusić się do popijania tak dużej ilości wody w ciągu dnia, sięgnij po arbuza. Składa się on w 90% z wody, a do tego jest bardzo zdrowy i dostarcza wielu cennych witamin. Podobnie jest z ogórkiem zielonym. Zawartość kaloryczna obu przekąsek jest natomiast niewielka, więc jeść można do woli.
Kiedy ciało domaga się wody
Skutki odwodnieniato: senność, apatia, blady koloryt cery lub ziemista barwa skóry, trudności z koncentracją i zawroty głowy. Warto pamiętać, że wodę nie powinniśmy pić jedynie wtedy, kiedy poczujemy pragnienie, ale przez cały dzień, w małych porcjach, np. szklanka co 2 godziny. Taka ilość sprawi, że będzie ona efektywniej wchłaniania przez komórki, a nie wydalana od razu z moczem.
Schudnąć dzięki wodzie
Najgorszym błędem osób pragnących stracić kilka kilogramów jest myślenie, że spożywanie dużej (ponadprzeciętnej) ilości wody zaspokoi głód, pozostawi uczucie sytości, a tym samym uchroni przed podjadaniem między posiłkami. Takie działanie może w konsekwencji wywoływać zaburzenia żywienia, która są niezwykle trudne do leczenia. Woda w diecie ma stanowić jedynie dodatek. Pita przed posiłkiem może sprawić, że zjemy mniej, a spożywana w czasie przypływu wilczego apetytu może go nieco „przyhamować”.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze