Właściwości octu jabłkowego
DAMIESA • dawno temuWśród sprawdzonych sposobów na utrzymanie szczupłej sylwetki wymienia się takie metody jak wypijanie wczesnym rankiem szklanki wody z sokiem z cytryny czy dodawanie do posiłków otrąb, które na dłużej zapewniają uczucie sytości i tym samym ograniczają podjadanie niezdrowych przekąsek w ciągu dnia. Kolejnym środkiem w walce z nadwagą jest takżeocet jabłkowy. Jakie ma działanie na organizm i jak należy go stosować, aby jego spożywanie przynosiło najlepsze efekty?
Ocet jabłkowy na odchudzanie
Pomaga systematycznie pozbywać się nagromadzonych zapasów tłuszczu, a więc w efekcie przyczynia się do obniżenia wagi. Do tego ułatwia wypróżnianie i poprawia przemianę materii. Ocet jabłkowy świetnie sprawdza się jakoprzyprawa do sałatek z warzyw czy owoców, czy jako dodatek do dań mięsnych, ale najskuteczniej działa rozpuszczony w szklance wody. Wystarczą jedynie 2 łyżki, których codzienne picie z czasem przyniesie oczekiwane efekty w postaci utraty zbędnych kilogramów. Taki wywar należy wypijać trzy razy dziennie: na czczo, przed obiadem oraz przed snem. Chcąc sobie nieco osłodzić napój można dodać do niego łyżkę miodu lub kilka listków mięty, które zniwelują nieco gorzki smak. Dobrym pomysłem jest także stosowanie octu jabłkowego w połączeniu z kostkami lodu. Szklanka takiego napoju pomoże dodać energii, wzmocnić siły witalne, a także zahamować uczucie głodu, co eliminuje niezdrowy nawyk notorycznego podjadania między posiłkami. Warto wiedzieć, że taka kuracja odchudzająca nie jest wskazana w przypadku osób z chorobami żołądka. Metoda ta jest też stanowczo odradzana wrzodowcom, bo może spowodować podrażnienia i wymioty.
Zastosowanie octu jabłkowego
Ten rodzaj kulinarnego dodatku oprócz korzyści, jakie przynosi sylwetce ma także szereg innych zalet. Jego spożywanie przyczynia się przede wszystkim do znacznej poprawy zdrowia. Ocet jabłkowy zawiera niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania pierwiastki, takie jak: potas, fosfor, krzem, miedź, wapń i magnez oraz witaminy A, B1, B6, C, E oraz PP. Poprawia stan naczyń krwionośnych, obniża poziom cholesterolu we krwi, wspomaga procesy trawienne, pobudza wydzielenie soków żołądkowych, usuwa złogi pokarmowe i pomaga odkwaszać organizm. Zawarte w nim pektyny oczyszczają jelita z toksyn i zapobiegają takim dolegliwościom jak wzdęcia czy niestrawność. Ocet jabłkowy chroni także przed miażdżycą i nadciśnieniem. Na tym jednak nie koniec profitów, jakie zyskuje organizm po włączeniu octu w dietę. Z innych wymienia się także dobroczynny wpływ na układ nerwowy oraz zapobieganie infekcjom, bo ocet jabłkowy to naturalny wróg bakterii i drobnoustrojów. Stosowany w chorobie pomaga pozbyć się nawet wysokiej gorączki.
Regularne picie octu jabłkowego działa też dobroczynnie na urodę. Przede wszystkim ma on działanie przeciwutleniające, a więc redukuje wolne rodniki przyczyniające się do postępowanie procesów starzenia. Co ciekawe, ocet może być stosowany także zewnętrznie jako płukanka do włosów czy okład na skórę dłoni. Nie bez powodu zatem ten dodatek kulinarny nazywany jest często eliksirem młodości.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze