Ser biały - wartości odżywcze
DAMIESA • dawno temuTwarożek wiejskiz rzodkiewką i szczypiorkiem to rarytas, którego nie sposób sobie odmówić. Taki dodatek do kanapek nie tylko jest lekki i zdrowy, ale także nie wpływa destrukcyjnie na sylwetkę, bo ma niewiele kalorii. Na tym jednak nie koniec propozycji daniowych, jakie możemy przygotować na bazie sera białego. Dlaczego powinniśmy sięgać po niego jak najczęściej? Powodów jest co najmniej kilka.
Rodzaje sera białego
Nie warto wybierać serów oznakowanych jako "light", czyli o zerowej zawartości tłuszczu. Często oprócz niskiej kaloryczności są one także pozbawione wielu cennych witamin np. z grupy D. Brak tłuszczu sprawia także, że zawarty w produkcie wapń jest znacznie gorzej przyswajalny. Bardzo zdrowe są sery pasteryzowane z mleka krowiego, które dobroczynnie wpływają na kondycję włosów, skóry i paznokci. Do tego nie obciążają wątroby. Sery kozie są bogate w witaminy z grupy B. Zawartość dobrze przyswajalnego żelaza chroni natomiast przed rozwojem osteoporozy. Ten rodzaj sera jest także niezwykle lekkostrawny, więc jest polecany osobom, które chcą poprawić perystaltykę jelit, a także cierpiącym na choroby układu krążenia i zmagającym się z nadciśnieniem tętniczym. Ser kozi nie powoduje również alergii.
Na talerzu od czasu do czasu powinno pojawiać się tofu. Ser biały produkowany z soi jest źródłem pełnowartościowego białka i tłuszczów. Do tego zawiera cenne dla zdrowia pierwiastki, takie jak: magnez, potas, wapń, miedź, żelazo oraz fosfor. Tofu jest małokaloryczne, więc bez obaw mogą go jeść osoby będące na ścisłej diecie, bo jego spożycie na pewno nie wpłynie na nagły przyrost dodatkowych kilogramów i nie spowoduje efektu jojo. Do tego skutecznie obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz łagodzi nieprzyjemne skutki menopauzy. Tofu jest także silnym antyoksydantem, a więc walczy z przedwczesnymi oznakami starzenia.
Wartości odżywcze sera białego
Popularny twarożek zawiera spore ilości białka i aminokwasów, niezbędnych do budowy nowych tkanek. Poza tym znajdziemy w nim takie pierwiastki jak magnez czy wapń, który dobroczynnie wpływa na kondycję zębów i kości oraz bierze udział w kurczliwości mięśni. W przeciwieństwie do sera żółtego, twarożek nie podnosi poziomu cholesterolu, a także nie przyczynia się z czasem do powstawania miażdżycy. Ser biały poprawia natomiast przemianę materii, a do tego łagodzi stany mdłości wywołane zatruciem pokarmowym. Jego spożywanie jest polecane osobom cierpiącym na chorobę wrzodową oraz przy nadkwasocie żołądka. Jest również polecany w stanach zapalnych błony śluzowej jelit. Dzięki zawartości witamin z grupy B, poprawia stan skóry oraz zbawiennie wpływa na pracę narządu wzroku.
Ser biały można stosować w postaci twarożku do kanapek, wykorzystać jako nadzienie do pączków, pierogów lub naleśników lub posypać nim makaron i przyprawić garścią aromatycznych ziół. Dobrym pomysłem będzie także przyrządzenie z jego dodatkiem deserowych muffinek lub placków.
Na koniec ważna uwaga: ser biały w połączeniu z pomidorem może z czasem doprowadzić do chorób stawów. Dzieje się tak dlatego, że zawarte w tym warzywie kwasy wpływają na przyswajalność wapnia zawartego w twarożku i tym samym sprawiają, że w stawach odkładają się nierozpuszczalne kryształki wywołujące bolesne schorzenia!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze