Wartość odżywcza migdałów
DAMIESA • dawno temuŚwiatowa uprawa migdałów znajduje się w Ameryce, jednak w Europie ich spożycie jest równie popularne. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że oprócz walorów smakowych, ta chrupiąca i zdrowa przekąska kryje w sobie wiele cennych właściwości. Jaki zatem wpływ na nasze zdrowie wykazują migdały?
Lecznicze właściwości migdałów
Migdały to cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz dobrze przyswajalnego białka, przez co pozytywnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jakie są właściwości migdałów? Otóż ich regularne spożywanie wpływa zbawiennie na układ nerwowy, wzrokowy i krwionośny, chroniąc przez chorobą wieńcową. Do tego zwalczają kamienie nerkowe i zapobiegają rozwojowi nowotworów. Migdały są cennym źródłem witamin B1, B2 i PP oraz E, nazywaną często witaminą młodości. To właśnie dzięki tej ostatniej z wymienionych spowolnione zostają procesy starzenia się, a skóra jest gładka, dobrze nawilżona i na dłużej zachowuje swoją dobrą kondycję. Do tego ta cenna witamina wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Ponadto witamina Eprzeciwdziała zawałowi serca oraz miażdżycy. Z pierwiastków, jakie można znaleźć w migdałach wymienia się wzmacniający organizm cynk, który wpływa zbawiennie na włosy, skórę i paznokcie, pozytywnie wpływający na kości i zęby wapń, a także magnez, czyli sprawdzony środek w walce ze stresem. Po migdały powinny sięgać przede wszystkim osoby z podwyższonym cholesterolem. Co ciekawe wpływają one także na lepszą pamięć, a także działają zbawiennie na jelita oraz łagodzą kaszel. Spożywanie migdałów polecane jest zwłaszcza mężczyznom, z racji tego, że wpływają dobroczynnie na układ hormonalny, polepszają potencję i zapobiegają rozwojowi prostaty.
Potrawy z migdałami
Migdały świetnie nadają się do słodkich deserów. Pokruszone, świetnie pasują do lodów czy jako posypka do prażonych jabłek czy gruszek. W sklepach można znaleźć migdały w kilku wersjach, więc można wybrać takie, które najlepiej sprawdzą się w konkretnych propozycjach daniowych. Te w postaci zmielonej, świetnie sprawdzą się jako składnik smacznej kruszonki do ciast, a te w płatkach będą stanowić element dekoracyjny deserów. Świetnym rozwiązaniem jest również zastosowanie migdałów do sałatek. Doskonale komponować będą się z serem żółtym, ananasem i grillowanym kurczakiem, ale pasują także w zestawieniu z surowym kalafiorem, serem parmezan, kukurydzą oraz majonezem. Ciekawym kulinarnym rozwiązaniem będzie też kurczak z migdałami, do którego zostaną wykorzystane w postaci panierki. Można również przyrządzić filety rybne. Wystarczy obtoczyć je w jajku, posypać ze wszystkich stron pokruszonymi migdałami, a następnie usmażyć na patelni. W takiej formie posiłek nabierze chrupkości i jednocześnie zostanie wzbogacony cennymi witaminami. Warto jednak pamiętać o tym, że ich gotowanie, smażenie oraz prażenie sprawia, że tracą swoje cenne wartości odżywcze. Obróbka termiczna przyczynia się bowiem do tego, że zawarte w nich nienasycone kwasy tłuszczowe ulegają przemianie w szkodliwe dla zdrowia tłuszcze trans, a te z kolei przyczyniają się do szybszego przybierania na wadze.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze