Właściwości kukurydzy
DAMIESA • dawno temuOjczyzną kukurydzy jest Peru, jednak w naszym kraju pojawiła się dopiero pod koniec XVIII wieku za sprawą Krzysztofa Kolumba, który przywiózł ją do Europy. Dziś gotowana kolba kukurydzy to wakacyjna przekąska obok takich łakoci jak gofry, lody czy wata cukrowa, serwowana w urlopowych miasteczkach Polski. Na tle wymienionych słodkości ten rodzaj pokarmu cechuje jednak duża wartość odżywcza. Jakie właściwości skrywa w sobie kukurydza?
Witaminy w kukurydzy
Niedoceniana trochę w kuchni kukurydza jest przede wszystkim bogata w witaminy z grupy B, a także witaminy A, D, E i K, a także kwas foliowy. Do tego znaleźć w niej można cenne dla organizmu pierwiastki, takie jak żelazo, potas, wapń, cynk czy magnez. Są w niej także śladowe ilości kobaltu i jodu oraz bromu.
Jeśli chodzi o jej wpływ na zdrowie to argumentem, który powinien przemawiać za jej częstszym spożywaniem jest to, że ma działanie zapobiegające rozwojowi chorób nowotworowych. Do tego skutecznie obniża poziom cholesterolu, a także poprawia trawienie. Nie jest ona jednak pokarmem polecanym w dietach odchudzających. Ze względu na sporą ilość cukrów i węglowodanów jest bowiem dość kaloryczna. W 100 gramach znajduje się około 110 kcal, ale zjedzenie gotowanej kolby kukurydzy bez dodatku soli pozwoli na długo powstrzymać uczucie głodu, zapewniając uczucie sytości w żołądku. Ponadto zawarta w niej witamina B1 pozytywnie wpływa na układ nerwowy.
Co ciekawe kukurydza przyczynia się także do zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka jelita czy piersi.
Dania z kukurydzą
Zaletą kukurydzy jest to, że nie psuje się ona zbyt szybko, a do tego można ją zamrażać, konserwować czy marynować. Kolby można gotować, ale także dobrym pomysłem jest jej upieczenie na grillu w folii aluminiowej. Dla tych, którzy nie potrafią się do niej przekonać w czystej postaci, doskonałym rozwiązaniem jest wkomponowanie jej ziaren do pożywnych sałatek (szczególnie tych z dodatkiem ananasa), zapiekanek czy lasagne. Ziarna kukurydzy świetnie smakować będą także dodane do puszystych placków sojowych lub ziemniaczanych czy nawet mielonych kotletów. Co ciekawe sprawdzą się one także w przypadku zup. Tradycyjna kartoflanka czy kapuśniak zyskają na smaku, jeśli w czasie gotowania dorzuci się do nich garść ugotowanych wcześniej ziaren kukurydzy. Obecnie staje się ona także chętnie dodawana do dań typu fast food. Jest więc składnikiem pizzy czy hamburgerów. Zamiast jednak jadać takie danie na mieście, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest przyrządzanie takich specjałów domową metodą, wybierając do ich sporządzenia zdrowe składniki. Gotując kukurydzę, krokiem do ograniczenia jej szkodliwości na proporcje sylwetki jest zrezygnowanie z dodatku soli. Zatrzymuje ona bowiem wodę w organizmie, co z kolei może przyczyniać się do wzrostu masy ciała i obrzęków. Dużo lepszym rozwiązaniem jest więc przyrządzanie jej w ziołach, które nadadzą jej większego aromatu i wydobędą unikalny smak. Dla osób, które mają ochotę na dietetyczny „grzeszek”, warto polecić przyrządzanie kukurydzy z dodatkiem roztopionego sera żółtego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze