Właściwości soli
DAMIESA • dawno temuWiele mówi się o jej złym wpływie na nasz organizm. Czy warto zatem całkowicie ją wyeliminować z codziennej diety, by na dłużej cieszyć się zdrowiem? Czy sól spożywana w małych ilościach może jednak dobroczynnie wpływać na człowieka? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo jej działanie ma zarówno plusy jak i minusy.
Zapotrzebowanie organizmu na sól
Do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebujemy sodu, a znajdziemy go właśnie w soli. Spożywana w małej ilości może więc przyczynić się do utrzymywania na właściwym poziomie równowagi wodno-elektrolitowej, zaś jej nadmiar może wpłynąć na rozwój nadciśnienia tętniczego, powikłań ze strony układu krwionośnego, wzrostu ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej czy dolegliwości ze strony nerek i zawału serca. Spożycie soli w zbyt dużej ilości może także powodować nadmierne wydalanie wapnia z organizmu, a co za tym idzie zwiększenie podatność na takie choroby jak: osteoporoza czy próchnica zębów. Sól wypłukuje także cenne pierwiastki, które usuwane są wraz z moczem, potem czy łzami oraz zatrzymuje wodę w organizmie powodując obrzęki kończyn i przyczyniając się do otyłości brzusznej.
Stosowanie soli w kuchni
Choć często myślimy, że bez jej dodatku dania obiadowe smakują nijako, to większość potraw, do jakich tradycyjnie dodajemy sól zupełnie dobrze smakuje bez niej. Jajecznicę można przecież przyprawić aromatycznymi ziołami, a mięso obtoczyć w zdrowej panierce. Obędą się bez niej także warzywa gotowane czy te, które kładziemy na kanapki. Nie warto także dodawać soli do ryb, bo ich mięso samo w sobie jest dość słone. Jeśli do tego zestawienia dołączylibyśmy niezdrowe i wysokokaloryczne chipsy, orzeszki z puszki czy wędzone wędliny lub popularne kostki rosołowe okazałoby się, że sól spożywamy w nadmiernej ilości nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Lepiej więc powyższe produkty całkowicie wykluczyć ze swojej diety.
Rodzaje i zamienniki soli
Najllepsza będzie sól morska. Jest ona cennym źródłem mikroelementów potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Znajdziemy w niej jod, cynk i magnez. Podobnie jest z solą kamienną, która dostarczy nam miedzi oraz wapnia. Sól oczyszczona jest najgorszym typem soli, bo zawartość składników odżywczych jest w niej prawie równe zeru. Lepiej zatem unikać jej zakupu. Jej chemiczne oczyszczanie pozbawia ją bowiem tego, co najcenniejsze.
Dla poprawienia smaku przyrządzanych potraw można więc użyć takie aromatyczne składniki jak: oregano, majeranek, kminek, koperek, bazylię, szczypior czy tymianek. Jeśli jednak nie potrafimy się obyć bez szczypty soli, pamiętajmy, że optymalne jej spożycie w dziennej dawce to płaska łyżeczka od herbaty, czyli ok. 6 gram. Chcąc więc cieszyć się zdrowiem warto sobie tę wskazówkę zapamiętać.
O soli mówi się często „ukryty wróg” i jest w tym wiele prawdy. To jednak, czy zaatakuje nasz organizm i destrukcyjnie wpłynie na jego funkcjonowanie zależy tylko od nas samych. Nie musimy zatem z niej całkowicie zrezygnować. Złotym środkiem jest umiar!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze