Jak ograniczyć spożycie soli?
DANUTA CAPIGA • dawno temuSól to dla wielu z nas środek pozwalający poprawić i wzmocnić smak wielu potraw. Gdy spożywamy ją w umiarkowanych ilościach, nie tylko nie szkodzi, ale służy naszemu zdrowiu. Niedobór sodu (pierwiastka obecnego w soli) nie jest wskazany dla naszego organizmu, jest potrzebny dla prawidłowego skurczu mięśni, stymulacji nerwów a także dla prawidłowego funkcjonowania nadnerczy. Chlorek sodu zawarty w soli wspomaga produkcję kwasów trawiących białka oraz enzymów trawiących węglowodany.
Sól to dla wielu z nas środek pozwalający poprawić i wzmocnić smak wielu potraw. Gdy spożywamy ją w umiarkowanych ilościach, nie tylko nie szkodzi, ale służy naszemu zdrowiu. Niedobór sodu (pierwiastka obecnego w soli) nie jest wskazany dla naszego organizmu, jest potrzebny dla prawidłowego skurczu mięśni, stymulacji nerwów a także dla prawidłowego funkcjonowania nadnerczy. Chlorek sodu zawarty w soli wspomaga produkcję kwasów trawiących białka oraz enzymów trawiących węglowodany.
Polacy zbyt mocno solą przyrządzane w domu potrawy, dosalają je jeszcze na talerzu, co na pewno jest szkodliwym nawykiem. Należy pamiętać, że ilość soli nie pochodzi tylko z potraw samodzielnie przyrządzonych, ale z większości kupowanych produktów począwszy od pieczywa, po warzywa czy mięsa i wędliny.
Nadmierne spożywanie soli znacznie zwiększa nadciśnienie tętnicze krwi, co z kolei grozi udarem mózgu, zawałem serca oraz niewydolnością nerek. Ryzyko tych chorób jest szczególnie duże u osób otyłych, nadużywających alkoholu, palących papierosy i mało aktywnych.
Dzienna dawka soli nie powinna przekraczać 5g, czyli tyle ile zawiera płaska łyżeczka do herbaty. Tymczasem przeciętny Polak spożywa średnio powyżej 12g sodu, czyli ponad dwukrotnie więcej niż jest zalecana norma.
W obliczu tak alarmujących wyników należy dążyć do stopniowego obniżania soli w diecie. Można ją zastąpić ziołami, takimi jak lubczyk, majeranek, tymianek.
W zmniejszeniu spożycia soli w naszej diecie kluczową rolę odgrywa sektor spożywczy. Producenci żywności coraz częściej przywiązują wagę do obniżania zawartości soli do pożądanego poziomu. Dużym wyzwaniem technologicznym jest zmniejszenie soli z jednoczesnym zachowaniem smaku i innych atrybutów jakości produktu. W tym celu wprowadza się na rynek mieszanki ziół i przypraw, które zapewniają intensywny, apetyczny smak, bez potrzeby nadmiernego dosalania potraw.
Zmniejszając ilość soli w diecie trzeba być cierpliwym i robić to małymi kroczkami. Nasze kubki smakowe przyzwyczają się do nowych smaków, a każda nawet niewielka zmiana będzie krokiem na drodze do zdrowego serca.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze