Czym przyprawiać potrawy zamiast soli?
10. Niekorzystny wpływ soli na zdrowie
Sól to nieodłączny element wielu spożywanych przez nas posiłków. Składnik ten wzbogaca smak potraw i nadaje im wyrazisty smak. Niestety w większości gospodarstw domowych jest on wykorzystywany w zbyt dużej ilości. To z kolei niekorzystnie wpływa na stan zdrowia. Nadmiar soli w diecie jest czynnikiem predysponującym do nadciśnienia, udaru mózgu, osteoporozy czy kamicy nerkowej.
9. Normy dotyczące spożycia soli
Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na sól wynosi ok. 5 g. Niestety ilość ta w wielu przypadkach jest przekraczana nawet trzykrotnie. Jest to związane nie tylko z nadmiernym soleniem przyrządzanych przez nas potraw, ale również z obecnością dużej ilości tego składnika w gotowych produktach spożywczych.
8. Szczypiorek
Ta niezwykle aromatyczna roślina stanowi doskonały dodatek do wędlin, jaj, ziemniaków, sosów czy warzyw. Zawarte w jej składzie silne przeciwutleniacze zmniejszają ryzyko zachorowania na raka oraz choroby układu sercowo-naczyniowego.
7. Curry
Za pomocą curry można znacząco poprawić smak wielu potraw. Wszystko za sprawą zawartej w jego składzie mieszanki wielu przypraw indyjskich, takich jak kurkuma, kolendra, pieprz czarny czy imbir. Stanowi ono doskonały dodatek do kurczaka, ryżu oraz pieczonych ziemniaków. Warto wiedzieć, że spożywanie curry zapobiega stanom zapalnym, uszkodzeniom wątroby oraz chorobie Alzheimera.
6. Oregano i bazylia
Cudowny aromat oregano i bazylii idealnie komponuje się z pomidorami, makaronami oraz kurczakiem. Poza doskonałym smakiem, przyprawy te dodatkowo wykazują właściwości rozluźniające mięśnie, a to z kolei może zmniejszać dyskomfort związany z menstruacją czy zespołem jelita drażliwego.
5. Chili
Ta niezwykle pikantna przyprawa stanowi doskonały dodatek do mięs, sosów pomidorowych czy ziemniaków. W składzie tej przyprawy znajduje się kapsaicyna, która pobudza procesy przemiany materii, a tym samym wspomaga odchudzanie.
4. Cynamon
Cynamon idealnie pasuje do słodkich dań typu owsianka, szarlotka, pieczone jabłko oraz ryż. Badania naukowe potwierdzają, że przyprawa ta może się przyczynić do zmniejszenia poziomu cukru we krwi. Poza tym, cynamon stymuluje pracę układu immunologicznego, a tym samym zwiększa odporność organizmu na choroby.
3. Imbir
Imbir to roślina o niezwykle intensywnym, pieprzowym smaku i zapachu. Regularne spożywanie świeżego bądź sproszkowanego imbiru może znacząco złagodzić bóle mięśni spowodowane intensywną aktywnością fizyczną. Ponadto, składnik ten może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.
2. Czosnek
Czosnek stanowi popularny składnik rozmaitych sosów, makaronów oraz mięs. Przyprawa ta wyraźnie poprawia smak wielu potraw. Warto wiedzieć, że częste spożywanie świeżego ząbka czosnku korzystnie wpływa na układ krążenia oraz serce.
1. Ocet winny
To częsty składnik sosów do sałatek. W celu przyrządzenia smacznego dressingu wystarczy połączyć odrobinę octu z oliwą i miodem. Ocet winny stanowi również doskonały element marynaty do mięs.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze