Za dużo soli - dlaczego warto zmniejszyć dawkę?
TYNKA • dawno temuPosolić kanapkę, zupę, kotleta, już niedługo nawet herbatę zaczniemy solić. Światowa Organizacja Zdrowia dopuszcza jedną płaską łyżeczkę soli dziennie, tymczasem przeciętny Polak zjada trzy razy tyle białego proszku. Dlaczego warto zmniejszyć tę dawkę i jak to zrobić, zachowując smak potraw?
Sól – właściwości
Z soli nie wolno rezygnować. W nadmiarze oczywiście szkodzi, ale niewielkie jej ilości są naszemu organizmowi potrzebne. Zbyt mała ilość soli może się objawiać zaburzeniami myślenia, mdłościami, utratą apetytu i osłabieniem. Niestety o wiele częściej zdarza się przesolenie organizmu, co może się skończyć chorobami serca czy rakiem żołądka.
Za dużo soli
Warto się zastanowić, zanim sięgniemy po kolejną szczyptę soli. Często dosalając potrawy zapominamy, że producenci również to robią. A zatem najpierw mamy sól, która występuje w pożywieniu naturalnie, później sól, która dorzucają nam do wielu półproduktów producenci, następnie my sami dosalamy zupę, a na końcu soli ją nasz mąż, któremu białej śmierci jeszcze mało.
Jak ograniczyć ilość soli?
Trudno jest całkowicie zrezygnować z soli, ale możne ograniczyć jej ilość. Nawet jeśli na początku potrawy będą się wydawały niesmaczne, to już po dwóch tygodniach staną się dla nas tak samo pyszne, jak wcześniej. Warto zamieniać sól na różne przyprawy. Bazylia, zioła prowansalskie, pieprz, czosnek – dzięki nim dania zyskają nowy, lepszy smak, a ty zyskasz zdrowie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze