Które produkty zawierają najwięcej soli?

10. Czy jesz za dużo soli?Twój organizm potrzebuje soli. Ale większość z nas spożywa więcej soli, niż wynika to z dziennego zapotrzebowania, które wynosi około 2300 miligramów na dzień. Taka ilość odpowiada jednej małej łyżeczce. Możesz być zaskoczony, że niektóre produkty zawierają bardzo dużą ilość soli. Sprawdź które.
Zdjęcie autorstwa onefox / CC BY

10. Czy jesz za dużo soli?
Twój organizm potrzebuje soli. Ale większość z nas spożywa więcej soli, niż wynika to z dziennego zapotrzebowania, które wynosi około 2300 miligramów na dzień. Taka ilość odpowiada jednej małej łyżeczce. Możesz być zaskoczony, że niektóre produkty zawierają bardzo dużą ilość soli. Sprawdź które.

9. Dania mrożoneMrożonki są szybkie i proste w przygotowaniu, ale mogą zawierać duże ilości soli. Mrożony indyk z warzywami może mieć nawet 787 mg soli. Przed kupnem mrożonej potrawy staraj się czytać etykiety, tak aby wybrać tę o niższej jej zawartości.
Zdjęcie autorstwa DAVID HOLT / CC BY

9. Dania mrożone
Mrożonki są szybkie i proste w przygotowaniu, ale mogą zawierać duże ilości soli. Mrożony indyk z warzywami może mieć nawet 787 mg soli. Przed kupnem mrożonej potrawy staraj się czytać etykiety, tak aby wybrać tę o niższej jej zawartości.

8. Płatki śniadanioweJeden kubeczek płatków śniadaniowych z dodatkami może zawierać około 250 mg soli. Aby zmniejszyć jej ilość, przygotuj mieszankę z płatków śniadaniowych oraz prażonego ryżu i wsyp ją do jogurtu lub mleka.
Zdjęcie jedzenia / Shutterstock

8. Płatki śniadaniowe
Jeden kubeczek płatków śniadaniowych z dodatkami może zawierać około 250 mg soli. Aby zmniejszyć jej ilość, przygotuj mieszankę z płatków śniadaniowych oraz prażonego ryżu i wsyp ją do jogurtu lub mleka.

7. Soki warzywneChociaż bardzo zdrowe, warzywne soki mogą być bardzo słone. Jeden koktajl warzywny może zawierać nawet 479 mg soli. Będąc w sklepie, staraj się wybierać te, które zawierają obniżoną jej ilość.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

7. Soki warzywne
Chociaż bardzo zdrowe, warzywne soki mogą być bardzo słone. Jeden koktajl warzywny może zawierać nawet 479 mg soli. Będąc w sklepie, staraj się wybierać te, które zawierają obniżoną jej ilość.

6. Wędliny i mięsaDużą ilość soli zawierają wędliny i mięsa, które możesz kupić zapakowane w folię. Najwięcej, bo aż 362 mg soli znajdziesz tylko w dwóch plasterkach salami! Większa ilość soli znajduje się w produktach o niższej zawartości tłuszczu.
Zdjęcie autorstwa cocoparisienne / CC BY

6. Wędliny i mięsa
Dużą ilość soli zawierają wędliny i mięsa, które możesz kupić zapakowane w folię. Najwięcej, bo aż 362 mg soli znajdziesz tylko w dwóch plasterkach salami! Większa ilość soli znajduje się w produktach o niższej zawartości tłuszczu.

5. Zupa instantZupa instant? Czemu nie? To szybki i ciepły posiłek, szczególnie doceniany podczas chłodnego dnia, ale też zawierający dużą ilość soli. Np. talerz zupy z makaronem i kurczakiem może mieć jej nawet 744 mg.
Zdjęcie autorstwa Elsie Hui / CC BY

5. Zupa instant
Zupa instant? Czemu nie? To szybki i ciepły posiłek, szczególnie doceniany podczas chłodnego dnia, ale też zawierający dużą ilość soli. Np. talerz zupy z makaronem i kurczakiem może mieć jej nawet 744 mg.

4. OrzeszkiW 100 gramach solonych, prażonych orzeszków zawarte jest około 192 mg soli. Lepiej wybierz orzeszki, które nie są solone.
Zdjęcie jedzenia / Shutterstock

4. Orzeszki
W 100 gramach solonych, prażonych orzeszków zawarte jest około 192 mg soli. Lepiej wybierz orzeszki, które nie są solone.

3. Słone przekąskiUważaj na słone przekąski! W 30 gramach serowych chrupek znajduje się 240 mg soli. W takiej samej porcji ziemniaczanych chipsów znajdziesz 140 mg soli. Z kolei 390 mg soli zawarte jest w 30 gramach precli.
Zdjęcie autorstwa David Lofink / CC BY

3. Słone przekąski
Uważaj na słone przekąski! W 30 gramach serowych chrupek znajduje się 240 mg soli. W takiej samej porcji ziemniaczanych chipsów znajdziesz 140 mg soli. Z kolei 390 mg soli zawarte jest w 30 gramach precli.

2. Gotowe sosyUważaj na gotowe sosy i marynaty. Zawsze bezpieczniej jest przygotowywać je w domu, bo możesz wtedy kontrolować zawartość soli. Aż 1000 mg soli możesz znaleźć w łyżeczce sojowego sosu, kupionego w sklepie.
Zdjęcie autorstwa adoproducciones / CC BY

2. Gotowe sosy
Uważaj na gotowe sosy i marynaty. Zawsze bezpieczniej jest przygotowywać je w domu, bo możesz wtedy kontrolować zawartość soli. Aż 1000 mg soli możesz znaleźć w łyżeczce sojowego sosu, kupionego w sklepie.

1. Zwracaj uwagę na oznaczenia„Niesolony” – bez zawartości soli.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

1. Zwracaj uwagę na oznaczenia
„Niesolony” – bez zawartości soli.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Jesteś chora od czytania ulotek o lekach? 7 naturalnych sposobów na łagodzenie objawów przekwitania Zamrażanie komórek jajowych – złudne nadzieje na późne macierzyństwo 6 powodów dla których warto pić wodę z kranu Suplementy diety. Złe czy dobre? Uważaj na bakterię E. Coli! Liczby na stres Świecący banan Witamina D - jak dostarczyć ją organizmowi? Nowoczesne metody modelowania brzucha Przyjmowanie leków Zespół niepokoju ruchowego - Ekboma